Masa solna – przepis i wykonywanie ozdób
Masa solna – przepis i wykonywanie ozdób
Jeszcze do wcale nie tak dawna, kiedy na rynku nie były masowo dostępne kolorowe plasteliny oraz modeliny, mamy uczyły dzieci, jak wykonywać oraz posługiwać się tak zwaną masą solną, czyli rodzajem modelarskiego surowca służącego do wykonywania różnorakich figurek, przedmiotów oraz ozdób. Kilka lat temu moda na tę masę wróciła i teraz chętnie wykonują z niej ozdoby zarówno maluchy, jak i sami dorośli, zwłaszcza jeśli mają talent plastyczny i mogą wyczarować z tego niezwykle taniego i prostego w przygotowaniu surowca naprawdę piękne rzeczy. Warto, abyś pokazała swoim dzieciom, jak można się fajnie bawić za pomocą mąki, soli oraz wody.
Dlaczego warto używać masy solnej?
Możesz powiedzieć, że brudzenie się i wysiłek wkładany w przygotowanie masy jest zupełnie niepotrzebny, kiedy na rynku można znaleźć różnokolorowe glinki, plasteliny oraz modeliny, a także inne materiały służące do modelowania. Warto jednak, abyś wspólnie ze swoimi pociechami wykonała taką masę. W ten sposób po pierwsze zachęcisz ich do robienia czegoś z niczego, pokażesz, że można używać kuchennych produktów, by stworzyć coś zupełnie odmiennego niż jedzenie, a na dodatek poruszysz ich wyobraźnię, a także przyczynisz się do rozwoju zdolności plastycznych. Nawet jeśli twoje dziecko nie jest utalentowane w tym kierunku, to jednak dzięki takim zabawom choć trochę usprawni swoje ręce. Poza tym takie wspólne lepienie, suszenie oraz malowanie to świetna zabawa, o czym powinnaś sama się przekonać.
Przepis podstawowy
Podstawowy przepis na masę solną jest powszechnie znany i nie zmienia się od lat. Potrzebujesz:
* szklanki soli,
* szklanki mąki,
* pół szklanki wody (125 ml).
Teraz wszystko musisz wymieszać ze sobą i dość długo gnieść, aż będzie ono jak najbardziej delikatne. Jest to przepis, który świetnie nada się do zabawy z dziećmi, gdyż nie wymaga on wielu składników, a wyroby z niego są dość trwałe. Gdybyż chciała wykonać bardziej profesjonalne oraz trwałe ozdoby, skorzystaj z innych receptur, dostępnych w sieci.Barwienie masy solnej
Rzecz jasna, masa solna z przepisu podstawowego wychodzi po prostu biała. Nie do końca jest to dobra zachęta dla dzieci, które mają dostępne różne odcienie plasteliny, dlatego też warto, abyś co najmniej potroiła proporcję i wyrobiła trzy masy o różnych kolorach. Jak je uzyskać? Można to zrobić dwojako. Możesz użyć w tym celu barwników w postaci produktów, które znajdziesz w swojej kuchni: cynamonu, kurkumy, papryki słodkiej czy ostrej, kakao. Musisz jednak pamiętać, iż te składniki mają swój specyficzny smak, który z pewnością zostanie przejęty przez masę. Dlatego też jest jeszcze druga opcja, a mianowicie użycie barwników do jajek na Wielkanoc. Jedną saszetkę barwnika rozpuść w połowie szklanki wody przewidzianej w przepisie lub dorzuć jej zwartość od razu do mąki. Sama zobaczysz, jakie intensywne barwy uzyskasz. Na pewno przypadną one do gustu dzieciom.
Lepienie
Kiedy masa solna będzie już gotowa, czas przejść do głównego punktu, czyli lepienia. Jeśli twoje dzieci są jeszcze małe, mają kilka lat i nie bardzo potrafią posługiwać się różnymi narzędziami, wówczas pozwól im po prostu brać masę do rąk i lepić, co im się podoba. Możesz im także pokazać wałkowanie masy i wyciskanie z niej ozdób za pomocą foremek do ciastek. Jeśli twoje dzieci są starsze, warto wówczas przynieść również guziki, brokaty, wykałaczki – takie przybory pozwolą im stworzyć bardziej skomplikowane ozdoby.
Suszenie
Suszenie produktów z masy solnej wymaga cierpliwości, gdyż najlepszym sposobem jest po prostu czas. Najlepiej gotową figurkę przełożyć na tekturę i odłożyć w ciepłe miejsce, żeby schła. Po kilku dniach, tygodniu taka figurka będzie już twarda i gotowa na przykład do powieszenia na ścianie czy na choince. Możesz przyspieszyć proces suszenia i włożyć do piekarnika nastawionego bez termoobiegu na niską temperaturę, jednak nawet jeśli temperatura jest niska, istnieje ryzyko, że ozdoby popękają.