Na jakiego chomika się zdecydować?
Na jakiego chomika się zdecydować?
Chomiki są bardzo sympatycznymi zwierzątkami, a ich hodowla nie jest szczególnie trudna. Jeśli jednak chcemy, by zwierzątko dobrze się u nas czuło, warto się zastanowić, jakiego chomika wybrać oraz gdzie go kupić. Chomika możemy nabyć w sklepie zoologicznym albo u profesjonalnego hodowcy, a także zaadoptować z prywatnej hodowli. Musimy zdecydować, czy chcemy samiczkę, czy samca, młodego czy starszego, syryjskiego, a może dżungarskiego. Aby łatwiej było ci zdecydować, zapoznaj się z poradami, zawartymi w tym artykule.
Jeśli zdecydowałeś się na dwa chomiki, sprawdź, czy nie masz przypadkiem parki, bo trzymane w jednej klatce będą się rozmnażać w sposób niekontrolowany, co nie będzie dobre ani dla samiczki, ani dla jej potomstwa.
Chomiki mają po bokach charakterystyczne gruczoły zapachowe, które wyglądają jak ciemne plamki. Nie jest to objaw choroby.
Jak zdobyć chomika?
Zwierzątko można kupić od profesjonalnego hodowcy. Taki chomik będzie z pewnością zdrowy i zadbany, a także czystej rasy. Jeśli zdecydujemy się na wzięcie chomika z ogłoszenia, możemy trafić na nieodpowiedzialnego pseudohodowcę, który rozmnaża zwierzęta bez kontroli. Kupowanie w sklepie zoologicznym, zwłaszcza gdzieś w galerii handlowej, jest ryzykowne, bo zwierzęta nie mają tam dobrych warunków, a pracownikom często bardziej zależy na sprzedaniu różnych gadżetów niż na dobru zwierząt.
Jak rozpoznać zdrowego chomika?
Chomiki to zwierzęta nocne, więc kiedy oglądamy je w sklepie, zazwyczaj śpią albo drzemią. Kiedy obudzimy chomika, zainteresuje się nami i podejdzie. Jeżeli jest osowiały i apatyczny, prawdopodobnie jest chory. Zdrowe zwierzątko ma błyszczące oczy, lśniące futro, czyste okolice odbytu. Chomik brudny, ze zmianami na skórze, ciężko oddychający nie jest zdrowy. Jeśli klatka jest brudna i umieszczono tam wiele zwierząt, nie kupuj takiego chomika. Jest duże prawdopodobieństwo, że czymś się zaraził.
Jeden chomik czy parka?
Chomiki tym różnią się od innych małych zwierząt, na przykład szczurów czy świnek morskich (obecnie kawia domowa), że nie potrzebują towarzystwa. Wręcz przeciwnie, na przykład dwa samce umieszczone w jednej klatce będą walczyć ze sobą o terytorium. Może dojść do tego, że słabszy osobnik padnie. Tak więc chomiki wszystkich znanych nam gatunków są samotnikami i powinny być trzymane w oddzielnych klatkach.
Chomik syryjski czy dżungarski?
Chomiki syryjskie są większe i silniejsze od dżungarskich oraz dosyć wytrzymałe. Piękny i bardzo ruchliwy chomik dżungarski jest jednak delikatny i bardzo podatny na urazy. Jeśli w domu są małe dzieci, oczywistym wyborem jest chomik syryjski. Natomiast chomik dżungarski nadaje się dla starszego dziecka. Chomiki dżungarskie mają bardzo wrażliwą psychikę i zbyt silny stres im szkodzi, a nawet może je zabić. Dla pasjonatów, którzy chcą obserwować zachowania i zabawy chomików, a nie brać je na ręce i przytulać, doskonałym wyborem będzie chomik chiński, Campbella albo Roborowskiego. Te chomiki są jednak bardzo delikatne.