Naturalne i proste sposoby na ból miesiączkowy
Naturalne i proste sposoby na ból miesiączkowy
Bóle menstruacyjne towarzyszą wielu kobietom na początku miesiączki. U niektórych są łagodne i nie wymagają nawet tabletki, innym nie pozwalają w tych dniach normalnie funkcjonować. Niezależnie od tego, czy ból jest niewielki, czy bardzo uciążliwy, warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.
Gorąca kąpiel i termofor
Termofor lub butelka wypełniona ciepłą wodą i położona na brzuchu to jedne z bardziej znanych sposobów na ulżenie sobie w bólu. Ciepło pozwala na rozkurczenie mięśni gładkich macicy. Wypełniony wodą termofor należy przyłożyć do podbrzusza albo do okolicy krzyżowej, która często jest równie obolała jak brzuch. Można również zażyć ciepłej, lecz nie gorącej kąpieli. Na ten temat narosło wiele mitów związanych z nasileniem krwawienia, jednak krótka, góra 10-minutowa kąpiel nie działa w taki sposób. Wręcz przeciwnie, przynosi ulgę, zwłaszcza gdy do wody doda się odrobinę olejku lawendowego.
Masaż brzucha
Delikatne, okrężne masowanie brzucha również przynosi ulgę obolałym częściom ciała. Można go wykonać samodzielnie lub poprosić kogoś bliskiego. Masaż będzie przyjemniejszy i skuteczniejszy, jeżeli do jego wykonania użyje się olejków zapachowych lub ciepłej – ale nie za gorącej – oliwy z oliwek. Wybrany składnik wciera się powolnymi ruchami w brzuch oraz w podbrzusze.
Herbaty ziołowe
Skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych są herbaty i napary ziołowe. Działają one rozkurczowo, uspokajająco i przeciwbólowo, dlatego poza tabletkami z apteki warto popijać również odpowiednie herbaty. Najlepiej sprawdzają się: herbata malinowa, herbata imbirowa, herbata rumiankowa. Napar malinowy łagodzi bóle i skurcze macicy, a do tego działa przeciwzapalnie. Napar z rumianku działa przeciwbólowo i wpływa pozytywnie nie tylko na macicę, ale również na układ pokarmowy. Jest to istotne, ponieważ w trakcie miesiączki często pojawiają się zaburzenia związane z funkcjonowaniem jelit. Napar z imbiru rozkurcza mięśnie gładkie, rozgrzewa oraz niweluje uporczywy ból.
Aktywność fizyczna
Chociaż w czasie miesiączki niewiele kobiet ma ochotę na intensywny ruch, dobrze jest wykonać kilka prostych i mało forsujących ćwiczeń. Bardzo pomocna jest joga, która potrafi działać odprężająco. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się wydzielanie hormonów szczęścia, które wpływają na zmniejszenie odczuwania bólu. Poza typowymi ćwiczeniami dobrze działa również wolny spacer.
Sok z pietruszki
Pietruszka często bywa niedoceniana, jednak to właśnie ona może pomóc kobietom przetrwać trudny czas, jakim jest miesiączka. Wystarczy zmiksować kilka pietruszek w blenderze, aż do uzyskania soku i pijać go raz dziennie po 1/2 szklanki. Pietruszka działa pozytywnie na rozkurczanie mięśni macicy, łagodzi ból i zapewnia odpowiednią dawkę witamin, które pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną.