Nietypowe faworki – faworki z migdałami
Nietypowe faworki – faworki z migdałami
Tłusty Czwartek to nie tylko pączki z dżemem różanym, ale również inne smakołyki. Do najchętniej jadanych i wypiekanych należą faworki, w zależności od regionu Polski, zwane również chrustem. Kruche, obsypane cukrem pudrem są doskonałą przekąską do kawy. Jednak poza posypaniem cukrem można urozmaicić je bardziej i przygotować faworki z migdałami.
Potrzebne składniki
Jak do każdego rodzaju ciasta, tak i do faworków potrzebne są świeże składniki. Aby wykonać faworki migdałowe, należy przygotować:
* 350 g mąki pszennej,
* 150 g płatków migdałowych,
* 50 ml śmietany 18%,
* 1/3 kostki masła,
* 1/2 łyżeczki sody,
* 1 jajo,
* 1 żółtko,
* 2 łyżki rumu,
* olej rzepakowy.
Po zebraniu składników należy przygotować także niezbędne sprzęty, w tym miskę, łyżkę, nóż oraz zrobić miejsce na stole, żeby móc swobodnie ugniatać ciasto.Wyrabianie ciasta
Pierwszym krokiem do przygotowania migdałowych faworków jest wsypanie mąki do miski, dodanie do niej sody oraz płatków migdałowych. Przed ich dodaniem można je dodatkowo pokruszyć na mniejsze części, dzięki czemu będzie wyczuwalny ich posmak, lecz one same staną się niewidoczne. Następnie można dodać masło, które wcześniej również warto posiekać lub zetrzeć na mniejsze kawałki. Dzięki temu ciasto będzie łatwiejsze w ugniataniu. Na zakończenie do miski dodaje się śmietanę, żółtko, jajko, rum i całość wyrabia na gładką, żółtą masę. Gdy osiągnie odpowiednią konsystencję, można uformować je w kulę, owinąć folią spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki.
Wycinanie faworków
Po leżakowaniu w lodówce ciasto należy wyjąć i rozwałkować. Przed wałkowaniem warto podzielić je na dwie części, dzięki czemu będzie łatwiejsze w przygotowaniu. Ciasto w czasie wałkowania powinno osiągnąć grubość 1 – 1,5 mm. Następnie nożem lub radełkiem do pizzy wycina się z niego prostokątne paski o rozmiarze 3 x 8 cm z niewielkim otworem w środku. Przez środek przewleka się jeden z końców ciasta. Tak przygotowane faworki można smażyć. Należy robić to na głębokiej patelni lub w rondlu, na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym. Faworki powinny przybrać złoty kolor. Po zdjęciu ich z oleju trzeba układać je na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.Migdałowy przysmak może być podawany wedle uznania – obsypany cukrem pudrem, cukrem trzcinowym albo polany miodem, co podkreśli smak migdałów.