Objawy i leczenie zapalenia płuc
Objawy i leczenie zapalenia płuc
Zapalenie płuc nie jest chorobą, którą można lekceważyć. Jest wywoływana przez drobnoustroje, lecz w przeciwieństwie do wielu innych schorzeń wymaga szybkiego i fachowego leczenia. Domowe sposoby nie pomogą, gdyż mogą nie zaleczyć infekcji, która rozwinie się, doprowadzi do powikłań, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci.Ze względu na to, że zapalenie płuc bywa czasami powikłaniem po innych chorobach, warto wiedzieć, jakie są jego objawy i czy trzeba zgłosić się do szpitala.
Ból w klatce piersiowej
Jednym z najbardziej typowych objawów zapalenia płuc jest ból w klatce piersiowej. Pojawia się on przede wszystkim podczas wdechu. Sprawia to, że każdy kolejny wdech związany jest z nieprzyjemnymi odczuciami i może prowadzić do nabierania płytkich wdechów, niezaspokajających potrzeb organizmu.
Dodatkowo do bolesności w klatce piersiowej mogą dojść duszności oraz ciężki kaszel.
Gorączka
Objawem choroby jest również gorączka, której nie można bagatelizować, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Gorączka sięga znacznie powyżej 38 stopni Celsjusza, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do 40 stopni. Z tego powodu przy zapaleniu płuc ważna jest szybka interwencja lekarza i najczęściej hospitalizacja. Razem z gorączką pojawiają się również dreszcze.
Bóle stawów i mięśni
Początkowo bóle w stawach i mięśniach mogą kojarzyć się z grypą, jednak warto zdawać sobie sprawę, że mogą stanowić także początkową fazę zapalenia płuc. Jeśli do tego dochodzą inne charakterystyczne objawy, nie można leczyć się ciepłym mlekiem i okładami, lecz trzeba odwiedzić gabinet lekarski.
Wydzielina
Wydzielina, widoczna podczas odkasływania, żółta lub zielona również bywa związana z zapaleniem płuc. Oznacza, że konieczna jest wizyta u lekarza. Może dotyczyć każdego rodzaju zapalenia płuc, niezależnie od tego, czy powodują je bakterie, czy wirusy.
Leczenie zapalenia płuc
Ze względu rangę zapalenia płuc jako choroby, konieczne jest szybkie podjęcie prawidłowego leczenia. Jeżeli lekarz nie zaleci hospitalizacji – dotyczy głównie dzieci, starszych albo bardzo ciężkich przypadków – konieczne jest leżenie w łóżku przynajmniej do czasu, gdy gorączka całkowicie ustąpi. Po tym czasie można rozpocząć powolny powrót do aktywności.Podczas choroby konieczne jest zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza w pokoju chorego. Musi być bardzo wysoka, więc przydadzą się nawilżacze.Przyda się również oklepywanie pleców w celu usunięcia wydzieliny. Poza takimi zabiegami konieczne jest przestrzeganie terapii farmakologicznej zaleconej przez lekarza.