Objawy oraz leczenie zapalenia płuc
Objawy oraz leczenie zapalenia płuc
Zapalenie płuc jest jedną z cięższych chorób układu oddechowego, która zmusza do leżenia w łóżku przez cały czas jej trwania oraz powoduje problemy z oddychaniem. Jednak przede wszystkim jest chorobą, której nie można ignorować – zwłaszcza u osób osłabionych, dzieci oraz osób w podeszłym wieku, gdyż zbagatelizowana lub nie leczona odpowiednio szybko może być nawet śmiertelna.
Przyczyny zachorowania
Zapaleniem płuc nazywa się zapalenie miąższu płucnego, przez co następuje wysięk do płata płucnego. Przyczyn pojawienia się takiego stanu jest kilka. Choroba może zostać wywołana poprzez bakterie oraz przez wirusy, takie same jak te wywołujące grypę, odrę, zapalenie oskrzeli. Z tego powodu zapalenie płuc bywa często konsekwencją tych chorób, jeśli są one nieodpowiednio leczone lub mają wyjątkowo trudny przebieg. Do innych przyczyn zachorowania należą także infekcje różnego rodzaju, w tym grzybicze, związane z drobnoustrojami oraz osłabionym działaniem układu immunologicznego. W przypadku osób starszych i dzieci to właśnie wiek jest czynnikiem ryzyka, gdyż o wiele łatwiej infekcje i wirusy przenoszą się z górnych dróg oddechowych na płuca. Ze względu na przyczyny zachorowania można wyróżnić kilka rodzajów choroby: szpitalne, zachłystowe, odoskrzelowe.
Objawy zapalenia płuc
Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia płuc należą wszystkie, związane z problemem z oddychaniem. W wyniku wysięku o płuc pojawiają się duszności, które uniemożliwiają swobodne nabieranie powietrza. Kolejnymi objawami, które sygnalizują, że z płucami nie dzieje się dobrze, są kaszel z wydzieliną – żółtą albo zieloną – oraz uciążliwy ból w klatce piersiowej. Poza problemami oddechowymi w przypadku zapalenia płuc dochodzi również do osłabienia mięśni, podobnego do osłabienia w trakcie silnej grypy. Często pojawiają się również dreszcze, uczucie chłodu pomimo rozpalenia. Do tego dochodzi mocne pocenie się. W niektórych przypadkach choroby pojawiają się również mdłości, wymioty, a nawet biegunka, która męczy organizm i osłabia go dodatkowo. Przy tym wszystkim dla zapalenia płuc charakterystyczna jest gorączka, często bardzo wysoka i dochodząca nawet do 39 i 40 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że zapalenie rozwija się bardzo szybko, szczególnie u małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony.
Leczenie zapalenia płuc
Gdy tylko dojdzie do pojawienia się zapalenia płuc, należy zacząć odpowiednio je leczyć. W ciężkich przypadkach lub w momencie, gdy chore jest dziecko, może być niezbędna hospitalizacja, jednak jeśli nie jest to konieczne, zapalenie płuc może być leczone w domu. Najważniejszą rzeczą dla chorego jest pozostawanie w łóżku. Powinno się leżeć aż do momentu zniknięcia gorączki, chociaż dobrze jest wydłużyć okres leżenia nawet do kilku dni po pozbyciu się jej. Konsultacja lekarska w przypadku zapalenia płuc jest niezbędna. Lekarz osłucha pacjenta, oceni stan płuc oraz przepisze odpowiednie antybiotyki i środki pozwalające na pozbycie się wydzieliny z płuc. Dodatkiem do leczenia mogą być chłodne okłady na głowę i skronie oraz nacieranie klatki piersiowej maścią kamforową lub spirytusem, np. salicylowym, który rozgrzewa i jest antybakteryjny. Należy również pamiętać o nawadnianiu chorego, najlepiej sokami owocowymi i warzywnymi, a także o wietrzeniu pomieszczenia, w którym chory leży, żeby dostarczać mu odpowiedniej ilości świeżego powietrza.