Podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych
Podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią nasze mieszkanie, ale także zmieniają jego mikroklimat i mają wpływ na nasze samopoczucie. Warto na przykład hodować w domu paproć, jeśli mamy problemy ze snem, cierpimy na bóle głowy czy z powodu stresu. Rośliny czasem są zwyczajnie pożyteczne – na przykład hodowane w kuchni w doniczkach zioła. Pielęgnując swoje rośliny, powinniśmy także pamiętać, że niektóre pięknie kwitnące okazy bywają silnie trujące i należy się z nimi właściwie obchodzić.
Zaczynamy od stanowiska
Nawet gdy zapewnimy roślinie najlepsze podłoże i będziemy ją systematycznie nawozić, zmarnieje, jeśli postawimy ją w nieodpowiednim miejscu. Dlatego trzeba znać potrzeby danej rośliny – ile potrzebuje światła, jak znosi bezpośrednie nasłonecznienie, czy jest wrażliwa na przeciągi. Wybór odpowiedniej ekspozycji jest bardzo istotny. Trzeba także pamiętać, że w okresie spoczynku rośliny często potrzebują zupełnie innych warunków niż w sezonie.
Wybór odpowiedniego podłoża
Wsypując do doniczek po prostu „ziemię”, możemy nie zapewnić roślinie właściwych warunków. Na ogół wszystko będzie w porządku, ale niektóre rośliny wymagają podłoża bardziej kwaśnego albo zasadowego i trzeba im to zapewnić. Oprócz pH bardzo ważna jest przepuszczalność podłoża.
Podlewanie
Rośliny potrzebują wody. Nie znaczy to jednak, że mamy lać tę wodę do doniczki bez żadnych ograniczeń. Każdy gatunek ma tu swoje szczególne upodobania. Są takie rośliny, które obumierają natychmiast, gdy przesuszy się podłoże, inne, jak sukulenty, radzą sobie z taką sytuacją. Większość roślin nie toleruje zalewania, dlatego w doniczce powinien być drenaż. Warto wiedzieć, czy podczas podlewania można zamoczyć liście, niektóre gatunki nie tolerują tego, nie można nawet ich zraszać. Trzeba też pamiętać, że w okresie spoczynku podlewamy rośliny rzadziej, a także zapewnić im wodę na czas naszego urlopu.
Nawożenie
Każda roślina ma swoje preferencje dotyczące nawożenia. Natomiast w przypadku wszystkich należy pamiętać, aby nie przesadzić z dokarmianiem – jeśli przenawozimy roślinę, może uschnąć. Bardzo dobre są nawozy naturalne, organiczne, a także pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają substancje odżywcze do gleby.
Pielęgnacja
Rośliny doniczkowe należy czyścić z kurzu, aby umożliwić im wymianę gazową. W zależności od budowy liści, robimy to w różny sposób. Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny można zraszać, takich roślin nie powinno się myć wodą.
Przesadzanie
Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami, powinniśmy przesadzać je we właściwych terminach do większych doniczek. Preferencje różnych roślin są często odmienne i koniecznie trzeba je poznać, poczytać o wymaganiach danej rośliny chociażby na portalach ogrodniczych. Przesadzamy roślinę, gdy ma zbyt ciasno i wyczerpały się zasoby pokarmowe w podłożu.