Poradnik dla osób wybierających się do Gruzji
Poradnik dla osób wybierających się do Gruzji
Gruzja to niewielkie azjatyckie państwo, położone na Zakaukaziu. Urzeka niezapomnianym klimatem, niepowtarzalnymi krajobrazami, zachwyca przepyszną kuchnią i aromatycznym winem. Do tego dochodzi niesamowita gościnność mieszkańców. Zwiedzanie można sobie urządzić na kilka sposobów. Albo wybieramy się do stolicy i zwiedzamy miasto, albo oddalamy się od Wysokiego Kaukazu, aby drogami Adżarii przemieścić się z dala od cywilizacji. To część państwa, leżąca przy granicy z Turcją. Z zachodniej strony oblewa ją Morze Czarne. Zatem jeśli nie masz planu na urlop czy rodzinne wakacje, ruszaj do Gruzji. Co tam warto zobaczyć, podpowie Ci poniższy artykuł.
Alkohol
Polacy i Gruzini zazwyczaj bardzo szybko nawiązują pozytywne kontakty. Gruzini są niezwykle otwarci, bardzo chętnie zapraszają do domów, częstują, ściskają się na powitanie i pożegnanie. Chętnie serwują wino lub czaczę, wznosząc przy tym szereg toastów. Warto wiedzieć, że alkohol pełni bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców Gruzji. Od dawien dawna, szybciej nawet niż w Grecji, produkowano tutaj wino. Tradycyjna metoda to proces produkcji dziś już nie stosowany – w specjalnych kadziach, które znajdowały się pod ziemią. Ślady tej dawnej technologii możemy napotkać, odwiedzając najstarsze winnice w regionie. To element gruzińskiej dumy narodowej.
Z wizytą w Batumi i Kachetii
Plac Europy w Batumi zdobi przepiękna i majestatyczna kolumna, którą wieńczy posąg Medei. Trzyma ona w ręce Złote Runo. Związane jest to oczywiście z mitem o Jazonie, który przybył tu z Argonautami. To jednak nie wszystko. Z Gruzją związany jest także Prometeusz, który nieopodal w Kutaisi skrył się w jaskiniach, uciekając po wykradnięciu ognia. Jak się jednak okazało, nie była to dobra kryjówka, ponieważ bohater został koniec końców odnaleziony i przykuty do jednej z gruzińskich skał. Warto zajrzeć także do Kachetii, gdzie produkuje się pyszne wino bardzo wysokiej jakości. Uważajmy jednak z ilością i absolutnie nie pijmy tyle, co rodowici mieszkańcy. Koniecznie musimy także spróbować tutejszego samogonu, czyli czaczy. Zawartość alkoholu waha się w niej od trzydziestu do nawet osiemdziesięciu procent, a zatem uważajmy przy degustacji. Oczywiście odmówić nie wypada, gdyż może to obrazić gospodarza.
Niesamowita kuchnia
Obok wyjątkowego alkoholu, Gruzja słynie z bardzo ciekawej kuchni. Wprawdzie dania nie są zbyt wykwintne, ale za to niezwykle smaczne. Do tego bardzo syte i ciężkostrawne, niestety. A zatem nawet jak nasze oczy jeszcze by chciały, bardzo często żołądek już odmawia. Koniecznie wypróbować trzeba gruzińskiej pizzy, czyli placka nafaszerowanego fasolą lub serem. Ciekawie także smakują pierożki, podawane z nadzieniem i rosołem. Jedząc je, należy najpierw wysączyć wywar, co dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Na deser zaserwują Wam zapewne ciasto herbaciane. Na targu zakupić można także słodkości, np. skondensowany sok z winogron z orzechami, sprzedawany w formie słodkich kiełbasek.