Proste sposoby na optyczne powiększanie wnętrz
Proste sposoby na optyczne powiększanie wnętrz
Za pomocą odpowiedniej aranżacji można spowodować, że małe, ciasne wnętrze będzie wyglądało na większe i bardziej przestronne. Dzięki kilku prostym pomysłom można zupełnie odmienić dane pomieszczenie i optycznie je powiększyć. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Kolor otwiera przestrzeń
Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, pomaluj ściany na jasny kolor i zdecyduj się na zimne barwy. Jasny błękit czy chłodna biel optycznie powiększą dane wnętrze. Ocieplić je mogą wtedy jasne drewniane meble czy podłoga albo kolorowe dodatki. Bardzo ciekawym pomysłem jest użycie do pomalowania sufitu farby przeznaczonej do kuchni i łazienek, która ma lekki satynowy połysk. Powierzchnie błyszczące powiększają wnętrze, a więc sufit będzie wydawał się oddalony, a pokój – wyższy. Można też eksperymentować z kolorem podłogi. Jeśli polakierujemy drewnianą podłogę na jasny błękit albo położymy tego koloru wykładzinę, a ściany pomalujemy na biało, otrzymamy chłodne wnętrze, optycznie bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Drewniane meble dodadzą takiemu pomieszczeniu ciepła.
Wzory tworzą iluzje
Jeśli pomieszczenie jest wąskie, pomaluj na podłodze poprzeczne pasy. Cały pokój wyda się szerszy. Natomiast pasy pionowe na ścianach optycznie go podwyższą. Jeśli chcesz go wydłużyć, namaluj podłużne pasy na podłodze. Jeśli zdecydujesz się na szerokie podłużne pasy o intensywnych barwach, będziesz miał wrażenie, że pokój wydłużył się i jednocześnie rozciągnął. Natomiast poziome pasy na ścianie spowodują, że wnętrze wyda się szersze, ale niższe. Do optycznego powiększenia można także wykorzystać inne wzory. Małe wzory w jasnych kolorach powiększają wnętrze.
Mocny kolor kształtuje wnętrze
Aby rozszerzyć wnętrze na boki i podwyższyć, można pomalować podłogę na mocny kolor. W długim i wąskim pokoju należy zaakcentować sufit i ścianę w głębi; w efekcie pokój się skróci, a jednocześnie będzie się wydawał szerszy. Jeżeli pokój jest za krótki i za szeroki, akcentujemy ściany boczne. Wtedy ulegnie on optycznemu wydłużeniu i zwężeniu, a także będzie wydawał się wyższy.
Lustra dodają przestrzeni
Lustra i wszelkie szklane powierzchnie powiększają przestrzeń i dodają światła. Można je wykorzystać jako elementy służące do wykończenia mebli albo dzielące przestrzeń. Są bardzo dekoracyjne, a jednocześnie powiększają optycznie pomieszczenie.
Magia oświetlenia
Punktowe oświetlenie sufitowe obniża optycznie pomieszczenie. Lepiej działa rozproszone światło padające z różnych miejsc. Wrażenie przestrzeni uzyskamy, podświetlając ściany i eksponując wnęki. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie wnęki okiennej. Można również zamontować oświetlenie wewnątrz przeszklonych regałów. To również doda pomieszczeniu głębi.
Lekkość mebli
Nie należy wstawiać do małego pomieszczenia ciężkich, przysadzistych mebli. Lekkie półki, ażurowe meblościanki, wysokie i smukłe segmenty regałowe podwyższą pokój i stworzą otwartą przestrzeń. Należy także pamiętać o odpowiedniej aranżacji okien – nie są wskazane ciężkie, bogate tkaniny w mocnych kolorach.
Fototapety – złudzenie przestrzeni
Odpowiednio dobrana fototapeta może wiele zdziałać w niewielkim wnętrzu, dodając mu przestrzeni. Wybór fototapet jest ogromny, można znaleźć coś odpowiedniego do każdego pomieszczenia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest malarstwo iluzoryczne. Malując na ścianie na przykład okno i pejzaż, otwieramy przestrzeń i powiększamy skromne wnętrze.