Skuteczne sposoby na pękające naczynka
Skuteczne sposoby na pękające naczynka
Pękające naczynka na twarzy, dekolcie, rękach, nogach to problem dla wielu osób, niezależnie od wieku. Pojawiają się zarówno u nastolatków, jak i u osób dojrzałych wiekiem, lecz za każdym razem budzą chęć jak najszybszego zaradzenia im. Pajączki na skórze lub czerwone kropki powiększające się z czasem to efekt kruchych naczynek, które nie są na tyle elastyczne, żeby bez szkody dla siebie pompować krew. Cera naczynkowa jest tym samym szczególnie wrażliwa i aby pozbyć się pajączków, należy ją odpowiednio pielęgnować.
Delikatne kremy
Odpowiedni krem to połowa sukcesu w pozbywaniu się problemu z pękającymi naczynkami. Jednak powinien to być krem delikatny oraz zawierający odpowiednie składniki, które wspomagają regenerację naczyń krwionośnych. Dlatego warto wybierać kremy, które mają w sobie wyciąg z miłorzębu japońskiego lub kasztanowca. Dzięki nim poprawia się elastyczność ścianek naczynek, przez co krew jest przez nie łatwiej przetaczana i nie powoduje wylewów podskórnych, pozostawiających ślady w postaci pajączków. Poszukując kremów, dobrze jest zwracać także uwagę na to, czy zawierają witaminy C i K, które są niezbędne do walki z pękającymi naczynkami, a ich brak w organizmie jest jednym z powodów powstawania pajączków.
Ostrożna dieta
Jedzenie również ma wpływ na pękanie naczynek, ponieważ może je albo wzmocnić, albo osłabić. Jeżeli zauważa się u siebie pierwsze pajączki, lepiej od razu podjąć środki zapobiegawcze w postaci ograniczenia lub wyeliminowania pewnych produktów z diety. Dotyczy to przede wszystkim ostrych przypraw – pieprzu, papryki, chili, a nawet cynamonu – oraz mocno przyprawionych dań. Jednak dieta na naczynka to nie tylko ograniczenia. Żeby je wzmocnić, można jeść dużo owoców cytrusowych, zawarta w nich witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a dodatkowo poprawia ogólny stan skóry i jej jędrność. Poza owocami warto jadać więcej warzyw, zwłaszcza zielonych, w których jest wiele witaminy K, niezbędnej układowi krwionośnemu. Szpinak, brokuły, kapusta, rzepa jedzone do obiadu lub jako przekąska zamiast czegoś słodkiego wpłyną korzystnie na cały organizm.
Domowe zabiegi
Kremy i dieta mogą być dobrze wspomagane przy pomocy maseczek dostosowanych do skóry naczynkowej. Co więcej, mogą to być maseczki domowe, łatwe do przyrządzenia z produktów posiadanych w kuchni. Bardzo dobrze sprawdza się maseczka z kasztanowca, skrzypu i nagietka. Są to składniki uelastyczniające naczynka i jednocześnie wygładzające skórę. Do jej przygotowania wystarczy 1 łyżka skrzypu, 1 łyżka kasztanowca, 1 łyżka nagietka. Należy zalać zioła wrzątkiem, odczekać 5 minut, a następnie dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Wymieszane dokładnie składniki nakładamy na twarz na 15 minut.
Zabieg w gabinecie
Naczynka krwionośne można zamykać również pod okiem lekarza. Do najpopularniejszych zabiegów należy elektrokoagulacja, która polega na podrażnianiu naczynka igłą przewodzącą prąd. Pod jego wpływem naczynko kurczy się i zamyka. Niestety, jest to dość bolesny zabieg, ponieważ robi się go bez znieczulenia. Stosuje się również terapię kwasami w gabinetach kosmetycznych, a w ostateczności zabieg laserowy, najpoważniejszy, ale jednocześnie bardzo skuteczny, zwłaszcza przy poważnym stanie naczynek.