Skuteczne sposoby usunięcia gumy do żucia z ubrań
Skuteczne sposoby usunięcia gumy do żucia z ubrań
Guma do żucia przylepiona do ubrania może zdarzyć się każdemu. Nieuwaga, przypadek, głupi żart sprawiają, że ubranie odnosi szkody. Często dotyczy to przede wszystkim dzieci, które uwielbiają gumę do żucia, lecz nie uważają specjalnie, gdzie ją wyrzucają po wyciągnięciu z ust. Żeby ustrzec się przed całkowitym zniszczeniem ubrania, warto znać sposoby usuwania gumy i działać jak najszybciej.
Skuteczne zamrożenie
Najważniejszym krokiem przy usuwaniu gumy do żucia z odzieży jest szybkie usunięcie jak największej jej ilości. Trzeba jednak uważać, aby nie wcierać gumy w materiał, bo wtedy ciężko ją usunąć. Po zdjęciu nadmiaru gumy można przejść do dalszego jej usuwania. Najlepiej włożyć zabrudzony materiał do zamrażalnika na 2 godziny albo obłożyć resztki gumy kostkami lodu. Przy wkładaniu do zamrażalnika dobrze jest zapakować ubranie do foliowej torebki, aby nie nabrało zapachów z lodówki. Kiedy materiał zrobi się sztywny, będzie możliwe wykruszenie gumy albo przy pomocy palców, albo przy pomocy noża, lecz wtedy trzeba robić to delikatnie, aby nie uszkodzić materiału.
Octowe płukanie
Ocet często przydaje się do wywabiania plam, więc można zastosować go również przy pozbywaniu się zaplamienia z gumy do żucia oraz usuwania jej resztek z tkaniny. Wystarczy przygotować miskę z wodą, do której dodaje się 1 szklankę octu. W takim roztworze należy płukać ubranie, pozostawiając je w nim na 30 minut. Jeżeli guma sama nie odeszła od materiału, wówczas można delikatnie palcami pocierać zabrudzone miejsce. Zamiast płukania można również pocierać brudne miejsce szmatką zamoczoną w occie.
Odplamiacz
Gdy plama jest bardzo duża lub sam ocet to za mało, można zaopatrzyć się w odplamiacz, który łatwo kupić w każdym skrzepie, gdzie sprzedawane są środki chemiczne. Nie należy jednak, tak jak w przypadku większości plam, nalewać go na zabrudzone miejsce i czekać. Odplamiacz trzeba nanieść na szmatkę i nacierać nią plamę. Trzeba to zrobić kilka razy aż do momentu, kiedy plama nasiąknie i będzie dawała się łatwiej zetrzeć. Dla pewności ubranie można później wyprać i dokładnie wysuszyć. Dobrym odplamiaczem są środki z acetonem, np. zmywacz do paznokci.
Pranie na gorąco
Stwardniała guma jest trudniejsza do usunięcia, zwłaszcza z włókien tkaniny. Dlatego jeśli nie udało się usunąć jej od razu, najlepiej to zrobić na gorąco. Do takiego zabiegu niezbędna jest suszarka do włosów. Trzeba rozgrzać nią gumę tak, aby znów stała się miękka i bardziej elastyczna, a następnie usuwać ją pod strumieniem bieżącej, gorącej wody. Stosować aż do momentu usunięcia całej gumy, a w razie stwardnienia jej jeszcze raz powtórzyć ogrzewanie suszarką.