Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?
Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?
Nie tylko owady i różnego rodzaju insekty są zagrożeniem dla wyglądu ogrodu. Trawa, drzewa, rabatki kwiatowe oraz warzywne mogą być niszczone przez liczne gryzonie. Żeby nie dziwić się codziennie rano kolejnym zniszczeniom, warto poznać sposoby odstraszania gryzoni ze swojego wypracowanego ogrodu.
Utrudniony wstęp
Żeby uchronić ogród przed atakiem gryzoni, warto uniemożliwić im wejście do niego. Może to utrudnić płot lub gęsta siatka, ale bardzo dobrze sprawdzają się także gęste żywopłoty. Mają one tę zaletę, że chętnie zamieszkują w nich dzikie ptaki oraz jeże, które są dodatkową, naturalną i bardzo skuteczną ochroną przed gryzoniami, np. myszami polnymi. Jeżeli posiada się koty lub jamnika, warto pozwalać mu na bieganie po ogrodzie, ponieważ bardzo dobrze odstrasza niepożądanych gości.
Odstraszające rośliny
Poza dobrym żywopłotem odstraszająco potrafią zadziałać również rośliny. Pomaga na przykład obsadzanie grządek gorczycą albo sadzenie na trawniku i rabatach korony carskiej. Są to rośliny, które bardzo dobrze odstraszają gryzonie.Żeby zniechęcić małe ssaki od podjadania cebulek kwiatowych, warto sadzić je w ażurowych doniczkach lub nakładkach na doniczki, które będą przepuszczać niezbędne składniki, lecz nie pozwolą dobrać się do roślin gryzoniom.
Sposoby chemiczne
Na bardzo uporczywe gryzonie, które pomimo zakładanych ograniczeń oraz utrudniania dostępu wkradają się do ogrodu, można zastosować chemiczne sposoby. Są to najczęściej trutki na szczury i myszy, które występują w różnych postaciach – kostki, ziarna, pasty. Metody takie są jednak ryzykowne, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych.Trzeba takie preparaty dobrze zabezpieczyć albo rozkładać w pojemnikach z otworami w rozmiarze szkodników.
Pułapki na gryzonie
Jeżeli metody chemiczne to za wiele, można zastosować pułapki na gryzonie. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest sporo modeli pułapek, warto wybierać takie, które łapią, ale nie zabijają zwierzaków. Są również takie, które uśmiercają je, ale jeżeli nie jest to konieczne, nie trzeba się na nie decydować. Pułapki można przygotować również samodzielnie, wykopując dół, wykładając go gładkim naczyniem i pozostawiając przynętę. Po wpadnięciu do dołka gryzoń nie będzie mógł się wydostać.
Odstraszanie gryzoni
Gryzonie nie przepadają również za niektórymi dźwiękami. Można to wykorzystać i zakupić specjalne odstraszacze, które sprawiają, że gryzonie nie wchodzą do ogrodu lub z niego wychodzą. Odstraszacze te działają również na krety, będące częstym problemem w domowych ogródkach. Poza kupnym sprzętem dobrze spisuje się również pusta, plastikowa butelka zaczepiona na patyku, która obracając się pod wpływem wiatru, wydaje niemiły dla zwierzaków dźwięk.