Sposoby leczenia przewlekłej chrypki
Sposoby leczenia przewlekłej chrypki
Chrypka, która trwa dzień lub dwa, nie jest bardzo uciążliwa. Jest nieprzyjemna, jednak szybko mija. Niestety, nie każda chrypka przechodzi, zmieniając się w przewlekłą i nawracającą dolegliwość. Zmiana głosu, a nawet jego utrata stają się coraz bardziej męczące. Bardzo często syropy i tabletki nie pomagają, więc warto skorzystać z domowych sposobów, które mają zaskakującą skuteczność.
Nawadnianie gardła
Przy przewlekłej chrypce bardzo ważne jest nawadnianie gardła. Chrypka oraz towarzyszące jej objawy są powiązane z wyschnięciem gardła i podrażnieniem śluzówki, która je obleka. Spożywanie dużej ilości napojów łagodzi podrażnienie, drapanie, a także pozwala na regenerację gardła. Trzeba jednak pijać odpowiednie napoje, zwłaszcza herbatę z leczniczymi dodatkami: cytryną, imbirem, sokiem malinowym. Ważne jest, żeby temperatura napojów była ciepła, nie gorąca ani nie zimna, ale zbliżona do temperatury ciała, inaczej dojdzie do podrażnień.
Siemię lniane
Na wyróżnienie wśród napojów, które warto pijać w czasie chrypki, zasługuje siemię lniane. Napar z niego ma skuteczne właściwości łagodzące oraz ochronne dla błony śluzowej gardła. Łagodzi podrażnienia, a co więcej, przynosi ulgę bardzo szybko, bez oczekiwania na nią, jak w przypadku licznych tabletek. Dodatkową zaletą jest poprawa działania układu pokarmowego, na który siemię dobrze wpływa. Wystarczy 1 łyżeczka siemienia zalana 1 szklanką wrzątku, żeby móc popijać je przez cały dzień.
Skuteczne płukanki
Dobrym sposobem pozbywania się chrypki są płukanki różnego rodzaju. Do wykonania dobrej płukanki wystarczy niewiele. Można ją przygotować z szałwii lub z tymianku. Oba zioła działają łagodząco na bóle gardła oraz podrażnienia, a także mają właściwości bakteriobójcze. Takie zalety ma również popularna płukanka z soli kuchennej. Po zmieszaniu 1 łyżeczki soli z 1 łyżeczką wody uzyskuje się płukankę zwalczającą bakterie. Można ją stosować 3 – 4 razy dziennie aż do pozbycia się chrypki.
Nawilżanie gardła
Suchość gardła jest związana z chrypką. Żeby rozwiązać ten problem, warto robić inhalacje. Można do nich wykorzystać zioła albo olejki eteryczne lub poprzestać na wdychaniu pary wodnej. Wystarczy zagotować 3 litry wody i przelać ją do miski, a następnie wdychać parę – można pod przykryciem. Decydując się na olejki, warto wybrać olejek eukaliptusowy albo z drzewa herbacianego, ponieważ oba działają odkażająco. Natomiast z ziół warto wybrać rumianek i miętę.