Sposoby ochrony skóry w czasie upałów
Sposoby ochrony skóry w czasie upałów
Ciepło, upały – z jednej strony czeka się, aż nadejdzie ta pora roku i będzie można rozgrzać się po zimie, z drugiej trzeba zdawać sobie sprawę, że może być to szkodliwe dla skóry. W związku z tym trzeba odpowiednio zadbać o nią, żeby w czasie wakacji i po nich była piękna i zdrowa.
Filtr ochronny
Bez filtru ochronnego lepiej nie wychodzić z domu w trakcie upałów. Niezależnie od tego, czy jest to pora najsilniejszego operowania słońca, czy nie, promienie słoneczne mogą zaszkodzić. Z tego powodu należy wszystkie odsłonięte partie ciała dokładnie posmarować kremem z filtrem. Im jaśniejsza karnacja, tym mocniejszy powinien być filtr, ponieważ wtedy łatwiej o poparzenia.
Luźne ubrania
Lato to nie tylko upał i opalenizna, ale również silniejsze niż zazwyczaj pocenie się. Nie jest to przyjemne, lecz konieczne. Jednak jeżeli nosi się obcisłe ubrania, do tego wykonane z syntetycznych materiałów, wówczas łatwo o odparzenia. Żeby ich uniknąć i pozwolić ciału oddychać, warto nosić luźne, przewiewne ubrania. Dzięki nim ciało może swobodnie oddychać, nie poci się przesadnie ani nie pojawiają się odparzenia czy wysypka. Jeżeli nadmierne pocenie nie daje się tak łatwo zahamować, można użyć odrobiny talku i posypać nim newralgiczne miejsca.
Nawilżanie skóry
Słońce ma tendencję do wysuszania skóry, dlatego podczas upałów niezbędne jest jej nawilżanie. Można to robić przy pomocy maseczek, zwłaszcza do twarzy – kupnych albo domowych – albo przy pomocy balsamów nawilżających. Aby efekty były naprawdę dobre, konieczne jest dobranie balsamu do własnego typu skóry.
Dużo wody
W czasie ciepłego lata ciało traci bardzo dużo wody, trzeba ją na bieżąco uzupełniać. Po pierwsze, dla dobra skóry. Jeśli będzie się unikało picia i spożywania minimum 2,5 litra płynów dziennie, skóra będzie przesuszona i bardziej podatna na poparzenia słoneczne. W takiej sytuacji nawet balsamy nawilżające nie będą dostatecznie pomocne. Drugim powodem, dla którego trzeba pić duże ilości wody, jest nawodnienie całego organizmu. Utrata wody i składników mineralnych wraz z potem oraz nieuzupełnianie ich na bieżąco może skończyć się zawrotami głowy i omdleniem.
Bez przesady z makijażem
Makijaż w czasie upałów nie powinien być mocny. Nie tylko istnieje ryzyko, że pod wpływem ciepła zacznie wyglądać nieestetycznie, ale utrudni skórze oddychanie.
Najlepiej malować się delikatnie, cienką warstwą. Puder i podkład powinny być lekkie i zawierać odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Pozwoli to na uniknięcie bolesnych poparzeń. Dobrze jest zaopatrzyć się w bibułki matujące i mieć je w torebce. Dzięki temu można będzie zmatowić skórę w razie konieczności i czuć się cały czas komfortowo.