Skuteczne sposoby przedłużenia życia baterii w laptopie
Skuteczne sposoby przedłużenia życia baterii w laptopie
Bateria w laptopie jest niezwykle cennym elementem, który wpływa poważnie na wygodne użytkowanie komputera. W końcu bywa on kupowany głównie ze względu na mobilność, którą zapewnia mu m.in. bateria. Jeżeli nie zadba się o nią odpowiednio, może okazać się, że zacznie szybko niszczeć i działać znacznie mniej, niż powinna, nawet jedynie kilka minut. Na szczęście jest kilka sposobów, z których warto skorzystać, żeby przedłużyć żywotność tej części przenośnego komputera.
Odpowiednie chłodzenie
Dla baterii i jej życia ważne jest chłodzenie jej w taki sam sposób, jak innych elementów. Z tego powodu laptop nie powinien leżeć na miękkich powierzchniach, np. na łóżku, poduszce, a dodatkowo trzeba upewniać się, że wszystkie wyloty powietrza są odsłonięte. Zatkanie ich spowoduje przegrzanie się wnętrza sprzętu, pogorszenie działania, a nawet usterki.
Ograniczone cykle pracy
Baterie w laptopach posiadają tzw. cykle pracy, ustalone przez producenta. Może to być np. 1000 cykli, co powoduje, że każde włączenie komputera z baterią w środku wykorzystuje jeden z nich. Kiedy wyczerpią się wszystkie, bateria po prostu wyłącza się. W czasie pracy tylko na niej byłoby to niewygodne, dlatego niezbędne jest pomyślenie o tym wcześniej i wyjmowanie baterii z laptopa, kiedy pracuje się stale na innym źródle energii. Wtedy bateria nie jest potrzebna i najlepiej wyjąć ją, spakować do przeznaczonego dla niej pudełka i odstawić. Zaleca się, aby była w takim stanie naładowana do połowy.
Tylko na baterii
Pracując na baterii, trzeba ograniczyć liczbę elementów pracujących w tle. Są to przede wszystkim urządzenia USB, zbędne programy, aplikacje, gry oraz wi-fi. Jeżeli w danym momencie pracuje się tylko na baterii, konieczne jest wyłączenie wszystkiego, co zbędne, aby jej dodatkowo nie obciążać.
Hibernacja komputera
Czasami trzeba wprowadzić komputer w wyjątkowy stan, żeby móc później pracować z powodzeniem i bez utraty wiadomości. Można wybrać stan wstrzymania, pozwalający na rozpoczęcie pracy od miejsca, w którym skończyło się poprzednio, albo hibernację. Dla dobra baterii polecany jest ten drugi stan, ponieważ pozwala na mniejsze zużycie energii płynącej z baterii i nie nadwyręża za bardzo jej działania.
Hierarchia czynności
Działanie laptopa na baterii nie jest tak efektywne, jak przy napięciu płynącym z gniazdka. Zazwyczaj bateria ma określony czas działania, zanim sięgnie najniższego poziomu, jednak można przyśpieszyć proces wyczerpywania, jeżeli zacznie się wykonywać kilka czynności naraz. Pisanie w Wordzie, odpisywanie na maile, słuchanie muzyki, wszystko to wykonywane w jednej chwili sprawi, że zamiast pracować na baterii 3 godziny, otrzyma się zaledwie godzinę. Poza tym ciągłe wykorzystywanie baterii do takiej pracy także powoduje, że zaczyna działać gorzej i wytrzymuje krótszy czas.