Szkoła po liceum, co wybrać?
Szkoła po liceum, co wybrać?
Pójście na studia po ukończeniu liceum jest w obecnych czasach oczywistością. Oczywiście, nie każdy decyduje się na studiowanie, lecz większość tak i właśnie osoby, które decydują się na dalszą naukę, muszą podjąć szereg istotnych decyzji. Są one tym trudniejsze, że podejmuje się je w wieku ledwie dziewiętnastu lat, jednak przy odrobinie zastanowienia i rozsądku można podjąć takie działania, które zaprocentują w przyszłości.
Co mnie interesuje?
Jest to podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać. Wybieranie kierunku studiów, który zupełnie nie wzbudza zainteresowania, jest nie najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeżeli słyszy się opinie, że można po nim znaleźć pracę – i kierunek, i późniejsza praca staną się męczarnią. Owszem, to, czy po ukończeniu nauki będzie można znaleźć pracę w swoim zawodzie, jest istotne, jednak nie powinno się wybierać niczego, co nie jest związane z zainteresowaniami albo wymaga zdawania egzaminów z przedmiotów, które były problemem już w liceum. Nikt, kto nie umie i nie rozumie matematyki, nie może liczyć na swobodne zdawanie egzaminów na studiach matematycznych. W związku z tym już przy wyborze kierunku trzeba wziąć pod uwagę i przyszłe życie zawodowe, i to, czy będzie ono dostarczać satysfakcji. Wybór kierunku studiowania nawet jeżeli nie będzie się wykonywało danego zawodu, to jednak wybór na najbliższe pięć lat, więc warto spędzić je na nauce tego, co wiąże się z codzienną pasją.
Blisko czy daleko?
Kolejnym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, jest to, czy chce się studiować w swoim rodzinnym mieście, w mieście w pobliżu, mieście na drugim końcu kraju czy nawet za granicą. W przypadku decyzji o studiach zagranicznych trzeba przygotować się do tego odpowiednio wcześnie, ponieważ uniwersytety w innych krajach mają różne tryby naboru. Dodatkowo trzeba przemyśleć sprawę zakwaterowania i finansów. To samo trzeba wziąć pod uwagę, wybierając studia w kraju. W przypadku studiowania w miejscu rodzinnym odpadają opłaty za wynajem mieszkania albo akademik, wyżywienie, przejazdy. Jest to z pewnością studiowanie tańsze, chociaż ma również swoje wady. Jednak decyzję o wybraniu uczelni najlepiej podjąć w związku z kierunkiem, który się wybrało. Nie wszystkie uczelnie oferują to samo, więc niekiedy wyjazd do innego miasta jest oczywisty przez wybrany wydział, wówczas trzeba zastanowić się, czy lepiej zamieszkać w akademiku, czy wynająć mieszkanie, oraz ile środków finansowych będzie niezbędnych na życie.
Państwowe czy prywatne?
Obecnie do wyboru jest wiele szkół wyższych, jednak nie wszystkie są tak samo cenione. Czy pójść do prywatnej, czy do państwowej to kolejny problem, przed jakim staje przyszły student. Jeden i drugi rodzaj szkół ma swoje wady i zalety. W przypadku szkół prywatnych są to wysokie koszty opłat za semestr oraz mniejsza renoma wśród pracodawców. Zdecydowanie chętniej przyjmowani są do pracy kandydaci ze szkół państwowych, które od lat cieszą się niepodważalnym prestiżem, nawet mimo twierdzenia, że nie zdobywa się na nich odpowiednio dużo doświadczenia. Zdobywa się jednak cenioną wiedzę w wybranej dziedzinie.
Dziennie czy zaocznie?
Chociaż większość osób decyduje się na studia, nie zawsze są one takie same. Po wyborze kierunku często pojawia się pytanie: dzienne czy zaoczne? Studia dzienne są bezpłatne, lecz pochłaniają czas pięć dni w tygodniu. Studia zaoczne są płatne, nawet na państwowych uczelniach, odbywają się w weekendy i pozwalają na normalną pracę w tygodniu. Decyzję o tym, które są lepsze, każdy musi podjąć na podstawie tego, czy rodzice będą mogli zapewnić mu utrzymanie na studiach dziennych, czy też zobowiązany będzie sam pracować i studiować jednocześnie.