Turystyczne atrakcje Rydzyny
Turystyczne atrakcje Rydzyny
Wielkopolska ma liczne skarby, które warto odwiedzić. To nie tylko Poznań i związane z nim zabytki oraz historie, ale również mniejsze miejscowości, w których czają się ciekawe historie oraz piękne zabytki. Jednym z takich miejsc jest Rydzyna, która posiada wszystko, czego turysta potrzebuje – zabytki, interesujące miejsca i klimat, w którym można odpocząć.
Zamek w Rydzynie
Zamek na sztucznej wyspie znajdował się w miejscu obecnego jeszcze w XV wieku, ale przetrwał jedynie dwa wieki. Po przejęciu Rydzyna przez Leszczyńskich rozpoczęła się budowa barokowego zamku, którego piękno można podziwiać do dnia dzisiejszego, mimo że przez kilka wieków był on rozbudowywany i przebudowywany w zależności od chęci nowych właścicieli. Ozdobą zamku jest park, znajdujący się na jego tyłach, wraz z jeziorem oraz brama wjazdowa do posiadłości z dwoma kolumnami i mostem, z którego można podziwiać potężną bryłę zamku. Obecnie znajduje się w nim hotel. Ciekawostką jest legenda o odbywającej się raz do roku, w burzową noc, mszy odprawianej przez kościotrupa księdza. Uczestniczy w niej biała dama, która spowiada się, jednak nie uzyskuje rozgrzeszenia od kapłana. Zwiedzając zamek, warto zwrócić szczególną uwagę na przepiękną Salę Balową i ozdabiające ją malowidła.
Kolumna Trójcy
W Rzymie znajduje się kolumna morowa wzniesiona na pamiątkę uratowania przed epidemią dżumy, w Rydzynie znajduje się podobna konstrukcja zwana Kolumną Trójcy Przenajświętszej. Jest ona ustawiona na rynku. Kolumna stanowi stojącą wolno konstrukcję stworzoną w stylu barokowym, o czym świadczy jej bogate zdobnictwo. Znajdują się na niej rzeźby, alegorie, płaskorzeźby nawiązujące do religii, a także do istotnych wydarzeń z czasów, kiedy została wzniesiona.
Kościół św. Stanisława
Będąc w Rydzynie, warto odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, który jest wyjątkowym budynkiem. Powstał w XVIII wieku na życzenie ówczesnego władcy tego terytorium, księcia Sułkowskiego. Tak jak wiele najważniejszych budynków w miejscowości, i on powstał w stylu barokowym, który wyraża się w nim poprzez brak kątów prostych. Warto zauważyć, że zachował się oryginalny wystrój. Jednym z najciekawszych elementów znajdujących się w kościele jest grób i nagrobek Jana rydzyńskiego, który był pierwszym panem Rydzyna. Jest to jeden z wyjątkowych nagrobków rycerskich w Wielkopolsce, ponieważ podobizna zmarłego niemal wychodzi z nagrobka, gotowa do działania, gdy przyjdzie na to pora.
Młynarstwo w Rydzynie
Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie jest jedynym takim miejscem w Polsce, ma również nietypową siedzibę. Mieści się w drewnianym wiatraku typu koźlak, który pochodzi jeszcze z XVIII wieku. W 2003 roku został wyremontowany i można nim z powodzeniem cieszyć oczy, jako jedną z niewielu tak dobrze zachowanych budowli tego rodzaju w kraju. Po zwiedzeniu wiatraka i zrobieniu sobie przy nim pamiątkowego zdjęcia warto wrócić na rynek i jeszcze raz poddać się magii urokliwego miasteczka, jakim jest Rydzyna.