W jaki sposób leczyć nadczynność tarczycy?
W jaki sposób leczyć nadczynność tarczycy?
Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Dotyka w przeważającej większości kobiety, nie mężczyzn, ale pojawia się również u dzieci, chociaż w nieznacznym procencie. Wywołana jest przez nadmierną produkcję hormonów tarczycy, co może być szkodliwe dla organizmu i jego naturalnej gospodarki hormonalnej.
Objawy nadczynności tarczycy
Problemy z tarczycą, zarówno przy jej nadczynności, jak i niedoczynności cechują się charakterystycznymi objawami. W przypadku nadczynności pierwszym z nich jest nietypowa utrata wagi. Chora osoba może stracić od kilku do 30 kilogramów w czasie pół roku, a do tego jest ciągle głodna. Jada w dzień, jada w nocy, a i tak waga spada. Inne objawy, które powinny zwrócić uwagę, to drżenie rąk, nadmierne odczuwanie raz zimna, raz gorąca i zwiększona potliwość. Często pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, osłabienie siły mięśniowej, kołatanie serca. W przypadku długo nie leczonej choroby pojawia się również wytrzeszcz oczu. W momencie gdy pojawiają się tego rodzaju objawy, należy udać się do lekarza po skierowanie na badanie hormonów oraz do endokrynologa.
Ograniczenie jodu
Tarczyca nieodłącznie związana jest z jodem. Jego zbyt mała ilość przyczynia się do pojawienia problemów z nią związanych tak samo, jak zbyt duża. W związku z tym, żeby nie pogłębiać objawów nadczynności tarczycy, należy ograniczyć spożywanie jodowanej soli, co wiąże się ze zmianami w całej diecie, zwłaszcza u osób, które dotąd lubiły dużo solić. Trudno od razu całkowicie wyeliminować jod z diety, zwłaszcza że pewne jego ilości powinny być dostarczane, lepiej jednak otrzymywać go w rybach niż soląc potrawy. Dodatkowo w diecie powinny znaleźć się produkty z dużą ilością białka, lecytyny i tiaminy. Natomiast razem z solą lepiej zrezygnować z mocnych herbat oraz kawy i używek, które działają szkodliwie na tarczycę, jeszcze bardziej zaburzając jej działanie.
Farmakologia
Dieta jest koniecznością po wykryciu nadczynności tarczycy, jednak sama dieta nie wystarczy. Ze względu na to, że tarczyca to hormony, niezbędna jest również farmakologia. Tabletki są jedną z ulubionych form leczenia z perspektywy pacjentów, ponieważ poza braniem tabletek każdego dnia nie wymaga to wysiłków ani dodatkowych zabiegów. Jednak najskuteczniejsze są wówczas, gdy choroba jest szybko wykryta. Im późniejsza diagnoza, tym skuteczność może być mniejsza, chociaż nie jest to regułą, ponieważ każdy organizm może zachować się inaczej.
Jod radioaktywny
Skuteczną metodą, która cieszy się popularnością wśród pacjentów z problemami tarczycy, jest jod radioaktywny. Jednak i w tym wypadku im wcześniej wykryta choroba, tym lepsze wyniki. Sama kuracja polega na przyjęciu doustnie jednej dawki jodu radioaktywnego, który wędruje do żołądka i z niego wnika do krwi, a następnie pobierany jest przez tarczycę. To, co nie zostanie przez nią wchłonięte, jest wydalane z organizmu. Kuracja wykazuje wysoką skuteczność, a na efekty trzeba czekać od kilku tygodniu do pół roku.