W jaki sposób rozmnażać hibiskusy?
W jaki sposób rozmnażać hibiskusy?
Hibiskusy, lub jak kto woli, róże chińskie pochodzą ze strefy tropikalnej. W rejonach, z których pochodzą, ogrodnicy używają ich do tworzenia niezwykle kolorowych żywopłotów. W naszym kraju raczej nie można tego robić. W większości przypadków widuje się je rosnące w doniczkach lub sporadycznie w szklarniach, gdzie są sadzone wprost do ziemi. Jeżeli chcesz rozmnażać hibiskusa, możesz wybrać dwie metody: sadzonki lub odkłady. Drugi sposób jest polecany zwłaszcza dla starszych roślin. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób rozmnożyć hibiskusy metodą sadzonek wierzchołkowych. Wybranie jej jest gwarancją wspaniałego balkonu, na którym będą królować chińskie róże.
Odpowiednie przygotowanie
Najlepiej pobrać sadzonki z nadejściem wiosny. Zanim jednak posadzisz roślinę, przygotuj sobie doniczkę z odpowiednią warstwą drenażu, a także mieszankę ziemi gliniastej i piasku w stosunku 1:1.
Wybieranie pędu
Przy wyborze sadzonki kieruj się tym, czy wybrany przez Ciebie pęd ma co najmniej dwie pary zdrowych, zielonych i ładnych liści oraz zdrowy wierzchołek wzrostu. Jeżeli taki znajdziesz, utnij go poniżej drugiej z par liści tak, by mieć przy okazji jak najdłuższą łodygę. Twoja sadzonka nie powinna być mniejsza niż 10 cm.
Przycinanie łodygi
Teraz nadszedł czas na odpowiednie docięcie łodygi. Nie możesz posadzić jej w postaci, która została po odcięciu jej od rośliny macierzystej. Przytnij łodygę pod dolnymi liśćmi.
Odcinanie dolnych liści
Następnie przyszedł czas na dolne liście. Musisz je usunąć, jeśli chcesz, by twoja sadzonka się przyjęła.
Ukorzenianie
Następnie nalej preparat służący ukorzenieniu roślin do nakrętki, a potem zanurz w nim miejsce cięcia. Przetrzymaj roślinę przez jakieś 2 minuty, a potem wyciągnij ją i strząśnij nadmiar substancji.
Otworki
Teraz weź do ręki patyczek i zrób nim niewielkie otwory. Rozmieść je dookoła doniczki.
Sadzenie
Do zrobionych wcześnie otworków włóż sadzonki, aż po nasadę liści. Koniec każdej z nich powinien znajdować się możliwie jak najgłębiej.
Okres ukorzeniania pod przykryciem
Następnie podlej obficie swoje sadzonki, a potem nakryj je folią opartą na pałąku. Przez następne 3 tygodnie codziennie odkrywaj rośliny na 5 minut. Nie zapomnij również o podlewaniu. Rośliny muszą mieć stałą wilgotność podłoża. Najlepszą temperaturą do ukorzeniania się jest 18 stopni Celsjusza, postaraj się więc utrzymać taką pod folią.
Przesadzanie
Gdy miną już 3 tygodnie, możesz odkryć sadzonki. Wskazane będzie również przesadzenie ich do miejsca, w którym będą mogły normalnie się rozwijać.
Kwitnięcie
Kwiatów możesz spodziewać się już w tym samym roku. Z reguły jest tak, że prawidłowo ukorzenione rośliny kwitną parę miesięcy po zasadzeniu ich w normalnym podłożu.