Właściwa pielęgnacja obuwia
Właściwa pielęgnacja obuwia
Mało kto ma tylko jedną parę butów, jednak niezależnie od posiadanej ilości chce się z nich korzystać jak najdłużej. Buty, które nosi się tylko rok, to bardzo mało, jednak nie zawsze można zrzucić winę na jakość obuwia, złe zszycie lub złe sklejenie. Często to właściciele butów odpowiedzialni są za ich zbyt szybkie zniszczenie, ze względu na niedostateczną lub nieodpowiednią dbałość o obuwie. Z tego powodu warto jest znać i stosować kilka podstawowych zasad, które zminimalizują możliwe uszkodzenia.
Przeznaczenie obuwia
W wygodnych butach chętnie chodziłoby się wszędzie. Niejeden raz każdemu towarzyszy myśl, że skoro dana para jest odpowiednia, rozchodzona i wygodna, to po co je zmieniać, jednak takie myślenie jest jedną z przyczyn szybszego niszczenia się butów. Nie wszystkie nadają się w taki sam sposób na każde wyjście, nie tylko przez wzgląd na elegancję albo resztę stroju. Wzięcie trampków, które są dobre na miasto, na górską wycieczkę, to błąd, podobnie jak używane butów do biegania, idealnych na siłownię, w czasie przedzierania się przez leśne ostępy. Jeżeli ma się jakieś wątpliwości co do tego, gdzie powinny lub gdzie mogą być używane, warto zapoznać się z informacją od producenta.
Czyść ostrożnie
Wiele osób widząc, że buty są brudne, nie zastanawia się długo i wrzuca je do pralki. Nie jest to najlepszy sposób na czyszczenie, chociaż łatwy i bezproblemowy. Niestety, pranie w pralce może spowodować rozklejenie się butów, nadwątlić ich ogólną konstrukcję, a nawet pogorszyć wygląd i zniszczyć kolor. Lepiej przynajmniej raz w tygodniu znaleźć czas na ręczne czyszczenie butów. W zależności od zabrudzeń i rodzaju butów oraz materiału, z jakich są zrobione, trzeba dostosować sposób mycia. Najczęściej wystarczy wilgotna szmatka z wodą, jednak w przypadku butów grubszych lub posiadających twardsze elementy przydaje się również miękka szczoteczka do zębów.
Uwaga na suszenie
W okresie jesiennym i zimowym największym problemem jest przemakające obuwie. Nawet jeżeli pochodzi z dobrej firmy i jest dobrze zszyte, może poddać się w czasie ulewy albo na śniegu. Już samo to sprawia, że narażone jest na zepsucie się, więc nie należy powiększać tego zagrożenia złym suszeniem. Przede wszystkim nie należy suszyć butów na kaloryferze. Może to doprowadzić do stopienia się podeszwy lub całkowitego rozklejenia. Trzeba suszyć je w temperaturze pokojowej, a żeby dodatkowo przyśpieszyć efekt, wcześniej włożyć do nich zmięte gazety. Przejmują one wilgoć, dlatego w przypadku mocnego zalania butów trzeba je wymieniać przynajmniej co pół godziny.
Pamiętaj o materiale
Buty nie są wykonywane tylko z jednego materiału. W zależności od potrzeb oraz chęci można znaleźć skórzane, zamszowe, sztuczne, plastikowe i inne. W związku z tym każda para butów wymaga innego traktowania, ponieważ jedne potrzebują odpowiedniej pasty do butów, a inne tylko szczotki lub mokrej szmatki. Pilnowanie sposobu czyszczenia butów ze względu na materiał, który je tworzy, pozwala przedłużyć żywotność butów. Dbając o nie, dodatkowo warto każdą parę trzymać w osobnym pudełku, co chroni je przed zabrudzeniem i zakurzeniem.