Jak dbać o żółwia?
Jak dbać o żółwia?
Nie każdy jest wielbicielem zwierząt posiadających futerko. Niektórzy wolą mieć za domowych towarzyszy gady. Do najpopularniejszych gadów hodowanych w domach należą żółwie wodno-lądowe. Są one stosunkowo łatwe w hodowli, jednak jak każde zwierzę potrzebują zapewnienia im warunków zbliżonych do naturalnego otoczenia.
Odpowiednie akwarium
Posiadanie żółwia wodno-lądowego wiąże się z koniecznością zakupienia odpowiedniego akwarium. Początkowo nie musi być ono wielkie, chociaż warto wziąć pod uwagę, że pierwsze 5 lat życia żółwia związane jest z jego intensywnym wzrostem. Lepiej od razu wybrać takie, z którego żółw nie wyrośnie w krótkim czasie. Najlepsze akwarium ma pojemność 200 litrów. Trzeba w nim urządzić część wodną i lądową oraz miejsce, gdzie będzie świecić lampa, pod którą żółw będzie mógł się wygrzewać. Jest to niezbędne, ponieważ wszystkie żółwie – niezależnie od gatunku – w naturze lubią wygrzewać się w promieniach słonecznych. Lampa będzie zastępstwem za nie.
Temperatura akwarium
Poza lampą należy zainstalować w akwarium grzałkę oraz termometr. Temperatura w zbiorniku musi być monitorowana na bieżąco. Przed zainstalowaniem grzałki warto dowiedzieć się, jaką temperaturę najbardziej lubi wybrany gatunek żółwia, ponieważ każdy ma swoje własne preferencje. Mierząc temperaturę, należy mieć na uwadze zarówno powietrze, jak i wodę. Niektóre żółwie lubią mieć ciepłe powietrze oraz nagrzane nawet do 30 stopni Celsjusza miejsce z lampą, ale o wiele chłodniejszą wodę. Żeby bez problemu rosły, trzeba im to zapewnić.
Ostrożnie z żółwiem
Wielu początkujących hodowców chce dobrze dla swojego żółwia i z tego powodu wyciąga go czasami z terrarium, żeby mógł sobie pochodzić na większej przestrzeni. Nie powinno się tego robić. Wyciągnięcie z żółwia z jego środowiska powoduje dużo stresu dla zwierzęcia, a chodzenie po podłodze może skutkować deformacją stawów i chorobami układu oddechowego. Dodatkowo bywa również szokiem termicznym. W akwarium jest zazwyczaj cieplej niż poza nim, więc wyjmowanie i wkładanie żółwia do różnych temperatur może doprowadzić do jego zachorowania.
Dieta dla żółwia
Odpowiednia dieta, która dostarcza wszystkich składników odżywczych, sprawia, że żółw żyje długo i zdrowo. Brak składników odżywczych i złe karmienie prowadzi do chorób, w tym deformacji pancerza, oraz skrócenia życia zwierzęcia. Najważniejszymi składnikami dla żółwi są białko i wapń, które zapewniają zdrowie pancerza oraz kości. Podstawą diety żółwi powinna być karma mięsna składająca się z niewielkich, lecz całych rybek oraz ślimaków z muszlami. Dla jej zbilansowania można dodawać rośliny wodne i lądowe, jednak nie powinno być ich za dużo.
Wymiana wody
Żółwie bardzo brudzą wodę, dlatego trzeba im ją często wymieniać. Codziennie warto dolewać przynajmniej 10% nowej, odstanej wody. Jest to konieczne, gdyż woda prosto z kranu nie miałaby odpowiedniej temperatury, a do tego zawierałaby zbyt wiele szkodliwych składników mineralnych. Po upływie 24 godzin część z nich wyparowuje i można dolać wodę żółwiowi. Jednak jeśli widać, że w akwarium jest już za dużo brudu, należy wymienić ją w całości oraz usunąć brud ze ścianek zbiornika.