Zimne dłonie i stopy – jak rozwiązać problem?
Zimne dłonie i stopy – jak rozwiązać problem?
Zimne ręce i stopy to nieprzyjemna przypadłość, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jednak niezależnie od płci jest to nieprzyjemny problem, ponieważ osoba nim dotknięta ciągle jest zmarznięta, a grube ubieranie się niewiele daje. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że zimne ręce i dłonie nie są wynikiem zmian pór roku, lecz problemów zdrowotnych, zwłaszcza kłopotów z krążeniem.
Przyczyny zimnych dłoni i stóp
Najczęściej podawaną przyczyną chłodnych kończyn jest problem z krążeniem krwi, która nie krąży odpowiednio po ciele i nie grzeje tak, jak powinna. Jednak nie jest to jedyny możliwy powód ochłodzenia organizmu. W taki sposób może objawiać się również stres i niepokój. Osoby, które mają problem z opanowaniem nerwów, nerwicę lub łatwo ulegają zdenerwowaniu, często odczuwają nagłe ochłodzenie kończyn. Innymi przyczynami mogą być zespół cieśni nadgarstka, choroby reumatyczne, rumień oraz predyspozycje genetyczne. Ochłodzenie kończyn może pojawiać się sporadycznie, wówczas nie jest tak niepokojące, jednak kiedy nie przechodzi i towarzyszy stale, a noszenie skarpetek oraz spanie w nich nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy skontaktować się z lekarzem. Ma to na celu wykluczenie poważnych chorób.
Uważać na ucisk
Bardzo łatwo zignorować fakt, że stopy lub dłonie są nadmiernie uciskane. Hamuje to swobodny przepływ krwi i tym samym oziębia kończyny. Dlatego trzeba zadbać o to, aby nic nie blokowało docierania krwi do żył. W przypadku stóp nie powinno nosić się ciasnego obuwia oraz skarpetek z gumką, która mocno uciska łydkę. Im mocniej ściska kostkę, tym większe problemy z ogrzaniem ciała. Przy rękach należy uważać zarówno na zegarki oraz bransoletki zapinane zbyt ciasno, jak i pisanie na klawiaturze. Gdy wykonuje się pracę zmuszającą do pisania i siedzenia przy biurku, utrzymuje się kończyny ciągle w tej samej pozycji. Żeby poprawić krążenie, warto co godzinę wstać i wykonać drobne ćwiczenia rękami oraz stopami.
Kąpiele i kompresy
Ulgę zimnym dłoniom i stopom mogą przynieść kompresy oraz kąpiele. Kompresy powinny być robione z ciepłej wody, najlepiej z dodatkiem ziół, które od razu odżywią skórę. Im bardziej jest ona zmarznięta, tym szybciej wysusza się i pęka. Kąpiele dobrze jest zaczynać od polewania się ciepłą wodą i kończenia na polewaniu się zimną. Ten sposób łatwiej wykorzystać pod prysznicem, stosując naprzemienne natryski. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o kolejności: na początek ciepła woda, na zakończenie zimna. Istotną rzeczą jest nacieranie dłoni – po umyciu – kremem do rąk. Nie tylko działa to nawilżająco, ale przede wszystkim nie dopuszcza do łatwego parowania wody ze skóry, co wyziębia ręce.
Rozgrzewająca dieta
Z zimnymi stopami i dłońmi można poradzić sobie również poprzez włączenie do diety produktów, które rozgrzewają. Najczęściej są to przyprawy. Dodawanie imbiru do herbaty, cynamonu do kawy lub jogurtów albo papryki oraz chrzanu do dań głównych sprawia, że poprawia się krążenie krwi, a ciało od razu robi się cieplejsze. Wystarczy 1 łyżeczka cynamonu dziennie, żeby poczuć różnicę.