Chwasty dla zdrowia – porady i wskazówki
Chwasty dla zdrowia – porady i wskazówki
Wszędobylskie chwasty posiadają cenne właściwości dla naszych ludzkich organizmów. Dziko rosnące rośliny i zioła, którym warunki środowiska nie robią różnicy dla wzrostu, to źródło witamin i składników mineralnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie zmniejszyć objawy chorób lub wyeliminować wiele dolegliwości. Niektóre z nich mogą mieć więcej cennych składników od dobrze nam znanych i cenionych owoców i warzyw. Zanim jednak przygotujesz nalewkę czy napar z chwastów, musisz dobrze je zidentyfikować. Niekorzystanie z naturalnych specyfików, którymi obdarowuje nas matka natura, to grzech dla zdrowia. Naturalnie może nie oznacza szybko, lecz na pewno zdrowiej. Przy korzystaniu z dobrodziejstw płynących z właściwości chwastów istotna jest systematyczność ich stosowania.
Pokrzywa
Roślina ta jest źródłem magnezu, wapnia, żelaza, potasu oraz witamin C i K. Pokrzywę pije się w celach krwiotwórczych przy anemii. Dodatkowo jest ona środkiem, który oczyszcza organizm z toksyn.
Mniszek lekarski
Nalewka z mniszka lekarskiego wspomaga pracę wątroby i wykazuje skuteczne działanie podczas odchudzania. Tym eliksirem łagodzić można objawy alergii oraz bóle głowy i mięśni. Mniszek obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto mniszkiem lekarskim można wspomagać leczenie trądziku, łuszczycy, grzybicy i łupieżu.
Czarna malwa
Napary z czarnej malwy skutecznie łagodzą objawy chorób dróg oddechowych, takie jak uporczywy kaszel, drapanie w gardle czy chrypka. Ponadto czarną malwę stosuje się przy wrzodach i związanych z nimi bólach żołądka. Malwa jest skutecznym środkiem, który łagodzi objawy menopauzy.
Dziurawiec
Nalewka z dziurawca to rewelacyjne antidotum na bóle mięśni, pleców, głowy i na wszelkie nerwobóle. Ponadto wykazuje silne działanie niszczące wirusy. Dlatego tak trudną do leczenia opryszczkę wywołaną przez wirusa HSV złagodzisz olejkiem z dziurawca. Herbatka z tego chwastu pomoże Ci natomiast w stanach napięcia, stresu i nerwowości.
Krwawnik pospolity
Jedynie krwawnik biały nadaje się do celów leczniczych. Nalewka z krwawnika stosowana wewnętrznie zwalcza przeziębienie i grypę, użyta na skórę działa jak środek przeciw komarom i kleszczom.
Tasznik pospolity
Nalewkę z tasznika przygotowuje się z górnej części rośliny, wówczas gdy utworzą się w niej nasiona. Wykazuje ona silne działanie przeciwkrwotoczne. Stosuje się ją przy obfitych miesiączkach, krwotokach z nosa oraz przy zapaleniu nerek i pęcherza moczowego.