Co należy wiedzieć o pielęgnowaniu azalii?
Co należy wiedzieć o pielęgnowaniu azalii?
Azalie wraz z różanecznikami należą do rododendronów. Są to rośliny, które lubią kwaśne gleby. Odpowiednio pielęgnowane są prawdziwą ozdobą ogrodu. Azalie pięknie kwitną, a ich kwiaty mają wiele różnych barw, od bieli i żółci po czerwienie i fiolety. Bogactwo odmian azalii pozwala dobrać rośliny tak, by stanowiły ciekawą dekorację ogrodu. Aby jednak kwiaty azalii cieszyły nasze oczy, trzeba te rośliny odpowiednio pielęgnować.
Jakie stanowisko jest odpowiednie dla azalii?
Azalie wymagają rozległego stanowiska osłoniętego od wiatru i półcienistego. Dobrze jest sadzić je pod drzewami. Azalie mają płytki system korzeniowy i dobrze się czują na przykład w towarzystwie sosen. Azalie osiągają wysokość 3 – 4 metrów, a odmiany niskie – około pół metra. Warto także przed wyborem miejsca dla azalii zwrócić uwagę na to, jaką średnicę uzyska krzew w przyszłości. Azalie najładniej wyglądają w grupie.
Sadzenie azalii
Azalie wymagają gleby kwaśnej (pH od 4 do 5,5). Z tego powodu nie powinno być w niej wapnia. Gleba powinna być przepuszczalna i próchniczna. Przed posadzeniem azalii trzeba dokładnie przekopać podłoże, odchwaścić je i dodać rozłożonego obornika albo kompostu. Następnie powinno się zmierzyć odczyn gleby kwasomierzem i ewentualnie dodać nieodkwaszonego torfu albo kory sosnowej. Typowe podłoże dla azalii to ziemia ogrodowa, torf i kora w równych proporcjach. Jeśli podłoże jest zbyt wilgotne, dodajemy piasku. Można także wykorzystać gotowe podłoże dla azalii i różaneczników. Po posadzeniu azalii należy okryć ziemię u nasady krzewu ściółką, aby zabezpieczyć korzenie przed wysychaniem i powstrzymać rozwój chwastów.
Pielęgnacja azalii – nawożenie
Dwa razy w roku (na wiosnę oraz wczesnym latem) należy zasilić azalie specjalnym nawozem do rododendronów lub roślin wrzosowatych, które lubią gleby kwaśne. Nawóz rozsypuje się wokół krzewu na obszarze wyznaczanym przez jego koronę, a następnie miesza z wierzchnią warstwą gleby.
Pielęgnacja azalii – podlewanie
Regularne podlewanie azalii jest konieczne. W czasie upałów należy także zraszać całe krzewy. Przed przesuszeniem korzeni chroni krzewy ściółkowanie (korą sosnową albo torfem), zapobiegając odparowywaniu wilgoci. Można także posadzić pod krzewem krzewinki, na przykład borówkę brusznicę.
Pielęgnacja azalii – przycinanie
Należy być bardzo ostrożnym podczas przycinania azalii, aby nie zniszczyć nowych pąków. Najlepiej ograniczyć się jedynie do usuwania chorych lub martwych gałęzi.