Jak odpowiednio zadbać o swój ogród?
Jak odpowiednio zadbać o swój ogród?
Praca w ogrodzie to dla wielu hobby i pasja, dla wielu wręcz sposób na życie – spędzają w nim większość swojego dnia. Gdy na dworze ciepło i słonecznie, trudno nie zgodzić się z tym, że jest ona przyjemnością. Nie każdy z nas ma swój własny ogród – nie ma jednak problemu w tym, aby stworzyć sobie swoją małą oazę np. na balkonie, jeśli bardzo lubimy taką pracę i chcemy mieć swój kawałek do uprawiania. Jest oczywiście grupa osób, dla której to zadanie wydawać się może nudne i męczące. W poniższym artykule znajdziecie kilka ważnych porad, skierowanych zarówno do pasjonatów i zapaleńców, jak i do tych, którzy w ogrodzie pracują tylko, jeśli muszą.
Zadbajmy o żywopłot
Jeśli w naszym ogrodzie mamy żywopłot, to przycinanie go stanowić będzie jeden z podstawowych obowiązków, jeśli chcemy oczywiście, aby nasz ogród prezentował się dobrze. Zaopatrz się przede wszystkim w specjalne nożyce do cięcia żywopłotu – aby nie poniszczyć go, pamiętaj, że muszą one być ostre! Sekator – bo tak się fachowo nazywa to urządzenie – jest niezwykle ważny, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój naszej rośliny (przy założeniu, że dobrze ją przytniemy). Aby nasz żywopłot wyglądał i prezentował się dobrze, musi być przycięty równo. By tego dokonać, rozwieś naciągnięty sznurek, który wyznaczy Ci linię cięcia. Warto wiedzieć, że żywopłot powinien być na górze nieco szerszy i łagodnie zwężać się ku dołowi – pozwoli to dotrzeć większej ilości światła w niższe partie.
Nawożenie, uprawianie i walka ze szkodnikami
Jako nawóz warto stosować popiół drzewny, gdyż nie tylko użyźni glebę, ale także odstraszy ewentualne gryzonie i mszyce czy ślimaki. Mszyce często atakują róże. Pamiętajmy jednak, że pomóc może lawenda – wystarczy posadzić kilka małych krzaczków pomiędzy krzakami róż. Mszyce nie lubią także popiołu z papierosów i cygar. Zainwestuj również w ziemię – nie warto na niej oszczędzać, przywozić z lasu czy jakichś łąk. Lepiej kupić na początek kilka worków porządnej ziemi – taka inwestycja szybko się nam zwróci, gdy będziemy oglądać piękne efekty naszych starań w postaci wybujałych roślin i krzewów.
Kompost i walka z chwastami
Koniecznie wygospodaruj kawałek ogródka na kompostownik. Kompost to nie tylko ekologiczne, ale także najlepsze obecnie znane i polecane przez fachowców podłoże do kwiatów czy warzyw. Kompostownik powinien być w miejscu zaciemnionym, wilgotnym. Wrzucamy do niego wszelkie naturalne odpady roślinne, nie tylko z ogrodu. Mogą to być także obierki czy resztki warzyw z kuchni. Co jakiś czas wsypuj tam także nieco gałęzi. Absolutnie nie wrzucaj jednak owoców cytrusowych! Wszelkie pojawiające się w ogrodzie chwasty staraj się najpierw wyrywać dokładnie z korzeniami. Po środki chemiczne i opryski sięgaj w ostateczności, gdy nic już nie pomaga. Pamiętaj, aby podlewać ogród regularnie, gdy nadejdzie suche lato. Absolutnie nie rób tego w dzień! Podlewanie powinno się odbywać wieczorem, gdy słońce już nie praży.