Co należy wiedzieć o uprawie czosnku olbrzymiego?
Co należy wiedzieć o uprawie czosnku olbrzymiego?
Pochodzący z Himalajów czosnek olbrzymi jest ciekawą rośliną ozdobną. W polskim klimacie jest całkowicie odporny na mróz. Jest to wysoka roślina o fioletoworóżowych kwiatach zebranych na szczycie łodygi w dużą pojedynczą główkę. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina wydziela charakterystyczny zapach czosnku. Czosnek olbrzymi można uprawiać na trawniku, na rabacie jako tło dla innych roślin czy wśród iglaków. Nadaje się także na kwiat cięty, a ususzony stanowi ciekawą ozdobę. Jak uprawiać czosnek olbrzymi, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko i gleba
Czosnek olbrzymi jest rośliną w naszym klimacie całkowicie mrozoodporną. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, ciepłe i suche. Im więcej otrzyma słońca, tym większe będą kwiaty. Rośliny nie powinny być narażone na podmuchy wiatru, który mógłby je połamać, zwłaszcza że mają długie łodygi i ciężkie kwiatostany. Czosnek olbrzymi potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi, najlepiej wapiennej.
Podlewanie i nawożenie
Czosnek olbrzymi potrzebuje stale wilgotnego podłoża, dlatego trzeba go często podlewać, zwłaszcza w okresie suszy. W okresie intensywnego wzrostu rośliny należy zasilać nawozem wieloskładnikowym.
Uprawa i rozmnażanie
Jeśli roślina jest duża i okazała, może pozostać na tym samym miejscu przez dwa – trzy lata. Po przekwitnięciu rośliny cebule pozostają w ziemi i czekają do wiosny. Po kilku latach uprawy w tym samym miejscu należy po uschnięciu liści wykopać cebule, wysuszyć je, oczyścić i oddzielić od nich cebulki przybyszowe. Rośliny, które wyrosną z młodych cebul, zakwitną po dwóch – trzech latach. Cebule przechowujemy w suchej piwnicy do września – października, kiedy należy sadzić je do gleby. Wybieramy nowe miejsce i sadzimy cebule w rozstawie 30 cm na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Można także pozostawić rośliny na starym miejscu, ale wymienić i użyźnić glebę.
Pielęgnacja
Kiedy czosnek kwitnie już przez pewien czas, powinno się ściąć wszystkie kwiaty, aby nie doszło do zawiązania nasion, gdyż to wyczerpuje roślinę i osłabia cebule. Zasuszone kwiaty czosnku olbrzymiego są piękną ozdobą. Cebul czosnku olbrzymiego nie wykopujemy na zimę, gdyż roślina jest mrozoodporna. Można jedynie miejsce, w który rósł czosnek, przykryć na jesieni suchymi liśćmi.