Co należy wiedzieć o uprawie werbeny?
Co należy wiedzieć o uprawie werbeny?
Werbena ogrodowa jest byliną, ale ze względu na nasze warunki klimatyczne w Polsce uprawiana jest na ogół jako roślina jednoroczna. Jest to bardzo popularna roślina ozdobna, nadająca się na kwietniki i obwódki rabat, a także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ciekawie prezentują się odmiany werbeny o zwisającym pokroju. Dzięki temu, że kwiaty werbeny mają rozmaite barwy, można z nich tworzyć ciekawe kompozycje. Dodatkowym walorem jest słodki zapach tych drobnych, ślicznych kwiatów. Werbena kwitnie latem i jesienią aż do początku zimy.
Stanowisko i wymagania glebowe
Werbena ma niewielkie wymagania, choć najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym i ciepłym, radzi sobie także w miejscach chłodniejszych i mniej osłoniętych od wiatru. Podobnie jest z podłożem. Najlepsza jest dla werbeny gleba lekka, przepuszczalna i żyzna, bogata w składniki pokarmowe, ale rośnie także na podłożu o gorszych parametrach. Jeśli uprawiamy werbenę w pojemnikach, powinny one być dosyć duże.
Podlewanie i nawożenie
Bezpośrednio po posadzeniu werbenę należy regularnie podlewać, najlepiej co dwa – trzy dni. Gdy roślina się już przyjmie, należy podlewać mniej, gdyż zbyt duża wilgotność gleby może spowodować gnicie korzeni. Obserwujemy podłoże i gdy zauważymy, że gleba zaczyna wysychać, nawadniamy roślinę. Werbenę można zasilać nawozem uniwersalnym do roślin kwitnących. Nie należy tego robić bezpośrednio po posadzeniu.
Pielęgnacja
Pielęgnacja werbeny nie jest trudna. W okresie kwitnienia należy usuwać zwiędłe i przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu przedłużymy kwitnienie. Jeśli werbena rośnie jako bylina, czyli jest rośliną wieloletnią, należy przed nadejściem zimy wyłożyć ziemię wokół roślin ściółką, by uchronić ich podziemne części przed przemarznięciem. Na wiosnę należy usunąć tę warstwę ochronną oraz obciąć martwe gałązki.
Rozmnażanie
Rozsadę werbeny można przygotować samodzielnie. W tym celu w lutym wysiewamy nasiona werbeny do skrzynek trzymanych w domu, w szklarni albo ciepłym inspekcie. Siewki trzeba następnie przepikować do doniczek i ustawić w nasłonecznionym miejscu. Uszczyknięcie głównych pędów spowoduje, że roślinki lepiej się rozkrzewią. Ponieważ werbena jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, na miejsce stałe w ogrodzie albo do pojemników na tarasie czy balkonie można ją wysadzać dopiero po 15 maja.