Co trzeba wiedzieć o sadzeniu mieczyków?
Co trzeba wiedzieć o sadzeniu mieczyków?
Mieczyki, zwane także gladiolami, to piękne rośliny ozdobne o dekoracyjnych kwiatach w różnych kolorach. Te wieloletnie rośliny doskonale nadają się na kwiaty cięte. Można je ścinać do wazonu, gdy rozwiną się pierwsze dwa – trzy najniższe pąki. Mieczyki w naszym klimacie nie zimują w gruncie. Dlatego jesienią wykopujemy bulwy mieczyków, a na wiosnę sadzimy je ponownie. Jak sadzić mieczyki, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko i gleba
Dla mieczyków najlepsze jest stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i bogata w składniki odżywcze, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Mieczyki potrzebują starannej uprawy.
Uprawa mieczyków
Mieczyki należy sadzić co roku w innym miejscu. Ponownie w tym samym miejscu można je sadzić dopiero po kilku latach. Nie powinny także rosnąć na rabacie, gdzie w poprzednim roku były uprawiane na przykład truskawki, pomidory czy ogórki. Ponieważ mieczyki są delikatne, nie należy sadzić w ich sąsiedztwie roślin przenoszących choroby wirusowe i grzybowe, takich jak pelargonie, bratki, lilie, astry.
Kiedy sadzić mieczyki?
Mimo że mieczyki nie są mrozoodporne, dość dobrze znoszą chłody i można je wysadzać do gruntu już w drugiej połowie kwietnia. Ziemia musi być jednak obeschnięta i nagrzana do temperatury około 10 stopni. Jeśli zima była długa i gleba jest zimna oraz nasiąknięta wodą, z sadzeniem bulw powinno się poczekać, gdyż w takich warunkach mogą chorować i gnić.
Sadzenie mieczyków
Sadzić należy jedynie zdrowe bulwy, suche, czyste, bez uszkodzeń, zmian chorobowych i śladów żerowania szkodników. Zdrowe bulwy są twarde i błyszczące. Bulwy przeznaczone do sadzenia należy namoczyć w preparacie grzybobójczym. Sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości bulw w odstępach 10 – 15 cm. Należy unikać zbyt płytkiego sadzenia, bowiem wówczas rośliny mogą się przewracać. Wysokie odmiany mieczyków powinno się mocować do palików.
Rozmnażanie mieczyków
Mieczyki to rośliny, których organem spichrzowym jest bulwa. Bulwy mieczyków są jednoroczne, każdego roku roślina wytwarza nową bulwę i gromadzi w niej substancje zapasowe na następny rok. Dzięki tym zapasom rośliny mogą szybko zakwitnąć. Przy bulwie macierzystej powstają bulwy przybyszowe, które oddzielamy i w ten sposób rozmnażamy mieczyki. Rośliny z młodych bulw zaczynają kwitnąć po 2 – 3 latach, jeśli są właściwie pielęgnowane.
Wykopywanie bulw
Przed końcem września należy ściąć łodygi mieczyków, pozostawiając około 5 cm, i wykopać bulwy. Oczyszczamy je, oddzielamy bulwy przybyszowe i lekko przesuszamy. Bulwy należy przechowywać w pomieszczeniu ciemnym i suchym w temperaturze od kilku do 10 stopni Celsjusza. Wiosną trzeba przenieść bulwy do pomieszczenia o wyższej temperaturze i wilgotności. Gdy rośliny zaczną wypuszczać korzenie i pąk wierzchołkowy, należy je posadzić w ogrodzie.
Pielęgnacja mieczyków
W czasie suszy mieczyki należy regularnie podlewać. Po przekwitnięciu trzeba roślinom pozostawionym na rabacie usuwać zasychający kwiatostan, aby roślina nie wydawała nasion, tylko przeznaczyła energię na budowę nowej bulwy.