Co należy zrobić przed pomalowaniem pokoju?
Co należy zrobić przed pomalowaniem pokoju?
Malowanie pomieszczeń jest łatwą i miłą pracą pod jednym warunkiem – właściwego przygotowania. Choć może się to wydawać niepotrzebne, konieczne jest staranne przygotowanie ścian do malowania. Jeśli o to zadbamy, uzyskamy piękny efekt. Zaniedbania natomiast mogą być kosztowne. Źle położona farba potrafi najzwyczajniej w świecie odpaść ze ściany. Jak przygotować się do malowania, dowiesz się z tego artykułu.
Malujemy czy skrobiemy?
Zanim pomalujemy ściany i sufit, musimy sprawdzić, czy powierzchnia zapewni nowej farbie dostateczną przyczepność i czy jest dobrze związana z podłożem. Jeśli farba pęka, łuszczy się i trzyma się ściany „na słowo honoru”, położenie nowej warstwy spowoduje, że powłoki malarskie po prostu się zsuną. Trzeba ścianę starannie obejrzeć. Może wystarczy usunąć farbę jedynie z niektórych miejsc. Warto przeprowadzić test. Do ściany przyklejamy kawałek taśmy malarskiej i odrywamy zdecydowanym ruchem. Jeśli nie uszkodziło to powłoki farby – można malować. Jeśli jednak przy takim zabiegu stare powłoki odchodzą, czeka nas skrobanie. Na pewno natomiast trzeba usunąć ze ściany starą farbę klejową. Nie można na nią kłaść emulsji.
Przygotowanie materiałów
Zanim przystąpimy do pracy, trzeba ustalić, jak będziemy malować nasz pokój. Dobór kolorów jest bardzo istotny. Można też zdecydować się na pewne specjalne produkty, jak na przykład farby strukturalne. Przed wyborem farb warto przejrzeć katalogi różnych firm i zapoznać się z ich paletą kolorów. Można to sprawdzić w każdym sklepie malarskim albo w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że barwy wydrukowane będą się różnić od tych na ekranie komputera (odwzorowanie kolorów w druku i na monitorze odbywa się na innych zasadach). Zanim podejmiesz decyzję o wyborze farby, sprawdź jej cenę. Warto też obliczyć koszt całego remontu. Wymierz pomieszczenie i oblicz przewidywane zużycie farby. Wtedy po porównaniu cen różnych producentów podejmiesz ostateczną decyzję.
Przygotowanie narzędzi
Cena narzędzi malarskich to spora część kosztów remontu. Kup tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i wybierz z oferty właściwe narzędzia. Dobierz odpowiednio pędzle i wałki do zakupionych farb. Jeśli nie masz drabiny, zainwestuj w teleskopowy uchwyt do wałka. Przed zakupem sprawdź, czy jakichś narzędzi nie masz w domu, przejrzyj je i oceń ich stan.
Przygotowanie pokoju
Zanim przystąpimy do pracy, pokój trzeba odpowiednio przygotować. Opróżniamy go z mebli i sprzętów, zdejmujemy wszystko ze ścian, a co można, demontujemy (karnisze, oświetlenie). Zabezpieczamy taśmą malarską futryny, ramy okienne, krawędzie parapetów, listwy przypodłogowe, gniazda i włączniki. Na podłogę kładziemy folię malarską. Jeśli nie musimy skrobać ścian i sufitu, wyznaczamy granicę między nimi. Jeśli skrobanie jest konieczne, zrobimy to później. Do wyznaczania linii odcięcia możemy użyć poziomicy i ołówka albo zabarwionego sznurka. Potrzebna jest wtedy pomoc drugiej osoby. Sznurkiem „strzelamy” o ścianę, a następnie naklejamy w tak wyznaczonym miejscu taśmę malarską.
Przygotowanie ściany
Jeśli ściana nie wymaga skrobania, odkurzamy ją jedynie i zmywamy z niej zabrudzenia. Po wyschnięciu można przystąpić do malowania. Jeśli jednak musimy usunąć stare powłoki malarskie, ścianę należy zmoczyć (pędzlem ławkowcem albo po prostu mopem), a następnie delikatnie zeskrobać starą farbę szpachelką. Pracować trzeba ostrożnie, żeby ostrą szpachelką nie porysować ściany. Kiedy już oskrobaliśmy ścianę, uzupełniamy szpachlą malarską ewentualne ubytki. Po wyschnięciu masy ścianę trzeba przeszlifować papierem ściernym, a następnie odkurzyć.