W jaki sposób naoliwić drzwi?
W jaki sposób naoliwić drzwi?
Skrzypiące drzwi to nic przyjemnego dla ucha. Nawet jeśli na początku udaje się przetrwać niemiły dźwięk, z czasem staje się on irytujący. Żeby się go pozbyć, trzeba zacząć działać i naoliwić drzwi – wejściowe lub wewnątrz domu. Na szczęście nie trzeba wzywać do tego specjalisty, wystarczą własne chęci, kilka rzeczy oraz poniższy artykuł, który podpowiada, jak się zabrać do działania.
Oliwienie smarem
Pierwszym sposobem naoliwienia skrzypiących zawiasów w drzwiach jest użycie smaru. Należy otworzyć drzwi, po czym zacząć smarować ich zawiasy smarem. Specyfik powinien dotrzeć do każdego zakamarka zawiasów, co spowoduje, że przestaną skrzypieć. Aby efekt był lepszy, po nasmarowaniu trzeba kilka razy otwierać oraz zamykać drzwi, dzięki czemu smar zostanie lepiej rozprowadzony po metalowej powierzchni. Jeśli po pierwszym użyciu smaru drzwi nadal lekko skrzypią, konieczne jest naniesienie większej ilości specyfiku.
Oliwienie domowymi środkami
Do naoliwienia drzwi przydadzą się także domowe środki, zwłaszcza jeśli nie ma się pod ręką smaru. Może to być mydło albo olej do smażenia. Wystarczy, tak jak w przypadku smaru, otworzyć drzwi i nanieść wybrany środek na wacik lub patyczek kosmetyczny, po czym nanosić na zawiasy. Podczas oliwienia trzeba otwierać i zamykać drzwi, aby środek dobrze się rozprowadził i aby na bieżąco kontrolować, czy drzwi nadal skrzypią, czy nie.
Oliwienie środkami chemicznymi
Jeżeli domowe środki nie dają odpowiedniego rezultatu lub dają go jedynie na chwilę, wówczas można sięgnąć po środki chemiczne. Szczególnie dobrze sprawdzi się popularny specyfik o nazwie WD-40. Jego działanie jest podobne do działania smaru – natłuszcza zawiasy, jednocześnie chroniąc je przed wilgocią, która mogłaby im zaszkodzić. Już niewielka ilość specyfiku przynosi odpowiednie rezultaty.
Co skrzypi?
Zdarza się, że to nie zawiasy są problemem i nie one powodują nieprzyjemne efekty dźwiękowe. Jeżeli dźwięk przypomina bardziej piszczenie niż skrzeczenie, może okazać się, że jego powodem są drewniane elementy drzwi, które stykają się z elementami metalowymi. Na szczęście taka sytuacja nie wymaga ani piłowania, ani szlifowania, ani wymiany drzwi, a jedynie naniesienia sypkiego pudru w miejsce styku obu elementów. Poruszyć drzwiami, żeby sprawdzić, czy ilość pudru jest wystarczająca i jeśli nie, dodać więcej.