Co powinno się wiedzieć o nawożeniu malin?
Co powinno się wiedzieć o nawożeniu malin?
Maliny dobrze rosną i owocują na glebie żyznej, bogatej w próchnicę, lekko kwaśnej. Jeśli chcemy mieć bogate plony, krzewy należy nawozić. Jak zadbać o właściwe nawożenie malin, dowiesz się z tego artykułu.
Nawóz mineralny czy organiczny?
Nawozy mineralne najlepiej stosować po przeprowadzeniu analizy chemicznej gleby, aby dobrać odpowiednie składniki. Nawóz organiczny (obornik, kompost) jest bezpieczniejszy, ponieważ nie powoduje zaburzenia proporcji składników mineralnych w glebie. Jednocześnie wzbogaca on podłoże w próchnicę i poprawia wilgotność gleby.
Które składniki mineralne są istotne?
Dla malin bardzo ważny jest azot. Jeśli liście krzewów są drobne i żółtawe, a owoce również są niewielkie, są to objawy niedoboru azotu. O nadmiarze tego pierwiastka świadczą natomiast duże, zielone liście. Jeśli żółkną brzegi liści, roślina ma za mało potasu. Brązowienie i opadanie liści świadczy o niedoborze magnezu. Braki trzeba uzupełniać ostrożnie, by nie zaburzyć równowagi potasu i magnezu w glebie.
Pierwsze nawożenie
Pierwsze nawożenie poprzedza posadzenie krzewów. Do rowu wykopanego pod maliny wrzucamy obornik w ilości 2 kg na metr kwadratowy. Dzięki temu krzewy będą dobrze owocowały. Dodatek superfosforatu i siarczanu potasowego umożliwi ograniczenie nawożenia mineralnego przez pierwsze trzy lata uprawy.
Nawożenie w kolejnych latach
Wiosną stosujemy nawozy azotowe. Jeśli po rozłożeniu nawozu wystąpiły obfite opady, można nawożenie powtórzyć, stosując połowę dawki. Nawożenie kończymy w maju. Natomiast na jesieni stosujemy nawozy potasowe i fosforowe. Nawożenie potasem i fosforem rozpoczynamy trzy lata po posadzeniu.
Wapnowanie gleby
Ponieważ maliny są nawożone saletrą amonową, która zakwasza glebę, trzeba przeprowadzać jej wapnowanie co dwa – trzy lata w celu wyrównania pH. Powinno się stosować wapno dolomitowe w ilości 300 g na metr kwadratowy.
Jak nawozić maliny owocujące jesienią?
Aby maliny owocujące jesienią miały liczne i smaczne owoce, trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie. Ponieważ te krzewy późno zaczynają wegetację, nawozimy wiosną dwukrotnie: wczesną wiosną i na początku czerwca. Bardzo ważne jest dostarczenie na początku kwitnienia uzupełniającej dawki azotu. Trzeba również dostarczyć żelaza i magnezu, na których niedobór maliny są bardzo wrażliwe (magnez i żelazo umożliwiają produkcję chlorofilu). Innym ważnym pierwiastkiem jest bor, który ma wpływ na kwitnienie i tworzenie się zawiązków owoców. Bardzo dobre efekty w uprawie malin dają nawozy na bazie alg morskich.