Zakumaj.pl

Co trzeba wiedzieć o uprawie kalanchoe?

Co trzeba wiedzieć o uprawie kalanchoe?

Kalanchoe to piękna roślina ozdobna, pochodząca z Madagaskaru. Uprawiana we wnętrzach, zdobi je swoimi ciemnozielonymi ząbkowanymi liśćmi oraz dekoracyjnymi kwiatami, które mogą być barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej czy różowej. Kalanchoe kwitnie całą zimę, od listopada do marca. Podczas kupna warto zwrócić uwagę, czy część kwiatów już nie przekwitła oraz czy roślina jest zdrowa (plamy na liściach mogą być spowodowane mączniakiem). Kilka porad na temat uprawy kalanchoe znajdziesz w tym artykule.

 • Stanowisko

  Stanowisko

  Zimą należy umieścić kalanchoe na parapecie okna o wystawie południowej, ponieważ w tym czasie roślina potrzebuje dużo światła. Temperatura optymalna to zimą 10 – 15 stopni Celsjusza. Nie należy umieszczać rośliny blisko grzejników, źle znosi ona także opary gazu. Latem należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia w najgorętszej porze dnia, a temperatura nie powinna przekraczać 27 stopni. Kalanchoe lepiej znosi suche powietrze niż większość kwiatów pokojowych. Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest ziemia gliniasta.

 • Podlewanie i nawożenie

  Podlewanie i nawożenie

  Podlewać należy ostrożnie, zwłaszcza zimą, ponieważ gdy roślina ma zbyt mokro, gnije albo pojawia się na niej mączniak. Podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże wyraźnie przeschnie (czyli zimą co 10 – 14 dni, a latem co 5 – 6 dni). Kiedy przekwitnie, podlewanie trzeba ograniczyć. Młode i kwitnące rośliny należy dokarmiać nawozem płynnym raz w miesiącu.

 • Pielęgnacja

  Pielęgnacja

  Kalanchoe nie można spryskiwać. Jeśli jest zdecydowanie zbyt sucho, doniczkę z rośliną należy wstawić do większego pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem. Zakurzone liście przecieramy wilgotną szmatką. Chore liście oraz przekwitłe kwiatostany należy usuwać. Nie nabłyszczamy liści.

 • Rozmnażanie

  Rozmnażanie

  Kalanchoe to roślina wieloletnia, ale aby zachowała ładny wygląd, należy ją odnawiać. Rozmnaża się tę roślinę za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Należy w maju lub czerwcu uszczyknąć wierzchołki pędów, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów, a następnie ukorzenić je w podłożu będącym mieszanką piasku i gliny z dodatkiem preparatu do ukorzeniania. Przesadzać kalanchoe należy wiosną, bezpośrednio po kwitnieniu.