Co warto wiedzieć o pielęgnacji tulipanów?
Co warto wiedzieć o pielęgnacji tulipanów?
Tulipany to bardzo popularne kwiaty, hodowane nie tylko w ogrodach na rabatach czy w ogródkach skalnych, ale także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Bogactwo odmian o bardzo różnych barwach i kształtach płatków kwiatów (uprawia się około 100 gatunków tulipanów) powoduje, że zainteresowanie nimi nie słabnie. Tulipany kwitną w różnych porach, różnią się wielkością i kształtem kwiatów, tak więc każdy może znaleźć odmianę odpowiednią do swojego ogrodu. Jak uprawiać tulipany, dowiesz się z tego artykułu.
Wymagania glebowe
Tulipany nie lubią gleby ciężkiej, gliniastej, a także bardzo kwaśnej. Nie powinny również być sadzone na stanowiskach podmokłych. Najlepiej rosną na podłożu przepuszczalnym, piaszczystym lub piaszczystym z dodatkiem gliny. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Można wymieszać uniwersalną ziemię ogrodową z piaskiem i kompostem. Jeśli ziemia jest zbyt ciężka, można dodać do niej rozdrobnioną korę, torf lub piasek. Warto także przygotować drenaż z kilkucentymetrowej warstwy piasku. Przed posadzeniem cebul tulipanów glebę należy odchwaścić i usunąć zanieczyszczenia (kamienie, gałęzie itp.).
Podlewanie i nawożenie
Tulipany hodowane w pojemnikach na balkonie lub tarasie należy podlewać dwa razy w tygodniu, nie dopuszczając jednak do przelania roślin, zaś rosnące w ogrodzie sporadycznie, tylko w okresach suchych. Tulipany nawozimy kilka tygodni po posadzeniu, a następnie w okresie kwitnienia nawozem do roślin kwitnących.
Pielęgnacja
Gdy tulipany już przekwitną, usuwamy kwiatostany (zabieg ten nazywa się ogławianiem). Powoduje to, że roślina wytwarza więcej cebul przybyszowych. Natomiast nie należy przycinać liści, zasychają one w sposób naturalny, a są potrzebne do odżywiania gromadzącej zapasy cebuli.
Wykopywanie cebul
W lipcu, gdy liście tulipanów uschną, należy wykopać cebule, oczyścić je, wysuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu. Ważne jest, aby miejsce to było przewiewne, by do cebul nie dostała się wilgoć. Cebule są wtedy podatne na infekcje grzybowe. Jeśli na cebulach widać oznaki choroby, należy się ich pozbyć, by nie zainfekowały pozostałych. Nie można takich cebul sadzić, bo można w ten sposób stracić całą uprawę.
Sadzenie
Cebule tulipanów sadzimy od sierpnia do października. Wybieramy jedynie okazy zdrowe, nie mogą być miękkie, z plamami i przebarwieniami, wyschnięte lub zwiędnięte. Sadzimy na głębokości odpowiadającej ich rozmiarom (trzykrotna wielkość cebul, czyli im większa cebula, tym głębiej sadzimy), zawiązkami pędów ku górze, w odpowiednich odstępach. Cebule przykrywamy warstwą ziemi i starannie ją ugniatamy. Po posadzeniu cebulki podlewamy, a na zimę okrywamy słomą lub korą.