Co warto wiedzieć o sadzeniu iglaków?

Co warto wiedzieć o sadzeniu iglaków?
Iglaki – drzewa i krzewy iglaste – są prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Jest wiele gatunków i odmian tych roślin i mają one określone wymagania dotyczące stanowiska i pielęgnacji. Jeśli chcemy, by nasze iglaki prezentowały się atrakcyjnie, powinniśmy o nie właściwie dbać. Szczególnie ważne jest prawidłowe sadzenie iglaków, gdyż od niego zależy rozwój rośliny i jej wygląd w następnych latach. Jak sadzić iglaki, dowiesz się z tego artykułu.
Iglaki najlepiej sadzić od połowy sierpnia do połowy września, gdyż wtedy mają dość czasu, żeby się ukorzenić przed nadejściem chłodów.
Jak kupować sadzonki?
Kupno zdrowych, wartościowych sadzonek to sprawa najważniejsza. Jeśli młode drzewko jest chore, nie wyrośnie z niego dorodna roślina. Zakupu lepiej dokonać w profesjonalnym centrum ogrodniczym lub szkółce, a nie w dziale ogrodniczym supermarketu, gdzie nie mamy gwarancji, że iglaki były właściwie pielęgnowane. Sadzonki powinny być starannie opisane, mieć zdrowy wygląd, igły bez przebarwień. Nie kupuj sadzonek z uszkodzonym wierzchołkiem albo zbyt rozrośniętą bryłą korzeniową, która nie mieści się w doniczce. Nie powinno się kupować sadzonek zbyt wyrośniętych, ponieważ gorzej się przyjmują.
Jak postępować z sadzonkami?
Do wyboru mamy trzy rodzaje sadzonek – hodowane w pojemnikach, balotowane i z odsłoniętymi korzeniami. Iglaki rosnące w pojemnikach są najdroższe, ale są najłatwiejsze w pielęgnacji. Na ogół się przyjmują, poza tym można je sadzić przez cały sezon (choć latem wymagają regularnego podlewania). Zakupione sadzonki można przechowywać przez kilka tygodni. Sadzonki balotowane mają bryłę korzeniową owiniętą w płótno, co chroni korzenie przed uszkodzeniem i wyschnięciem. Również nadają się do przechowywania. Nie można jednak sadzić ich w dowolnym terminie, powinno się to robić wczesną wiosną lub jesienią. Najwięcej starań wymagają iglaki kopane z gruntu, sprzedawane z odkrytymi korzeniami. Na czas transportu po zakupie należy je owinąć wilgotną tkaniną. Sadzi się je wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią, czyli w okresie spoczynku. Podczas sadzenia trzeba uważać, żeby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Jeśli musimy je przechować, należy zadołować je w ogrodzie i regularnie podlewać.
Przygotowanie stanowiska
Miejsce, w którym zasadzimy iglaki, powinno być oczyszczone z chwastów. Wykopujemy dołek (co najmniej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej), spulchniamy jego dno i wsypujemy ziemię ogrodową zmieszaną z kompostem lub podłożem dla iglaków, wypełniając go do połowy.
Jak sadzić iglaki?
Rośliny należy posadzić na tej samej wysokości, na której rosły w szkółce. Przed sadzeniem rośliny należy podlać. Końcówki przerośniętych lub nadgniłych korzeni obcinamy sekatorem. Z sadzonek balotowanych nie zdejmujemy tkaniny, rozwiązujemy ją tylko i rozkładamy w dołku. Po włożeniu rośliny do dołka uzupełniamy podłoże, lekko ugniatamy i podlewamy. W razie potrzeby, gdy ziemia osiądzie, uzupełniamy podłoże. Podlewanie powinno być obfite, iglaki doskonale się przyjmują, jeśli są sadzone w błoto. Po posadzeniu warto uformować wokół pnia zagłębienie do metra średnicy, żeby zbierała się tam woda i dostawała się do korzeni. Zagłębienie wypełniamy ściółką. Do ściółkowania można wykorzystać korę, trociny, słomę.