Co warto wiedzieć o urządzaniu akwarium?
Co warto wiedzieć o urządzaniu akwarium?
Akwarium, w którym majestatycznie pływają sobie kolorowe ryby, to piękna ozdoba wnętrza. Obserwowanie ryb jest zajęciem relaksującym i umożliwia szybkie zregenerowanie się po ciężkim dniu. Aby jednak oglądanie mieszkańców akwarium rzeczywiście sprawiało przyjemność, należy je odpowiednio urządzić i właściwie o nie dbać. Co warto wiedzieć o urządzaniu akwarium, dowiesz się z tego artykułu.
Nie należy hodować ryb w akwariach o kształcie kuli, gdyż nie można im wtedy zapewnić odpowiednich warunków (brak odpowiedniej ilości tlenu, nieodpowiednie światło, zanieczyszczenie wody, brak miejsca).
Przed założeniem akwarium należy poznać upodobania gatunku ryb, który mamy zamiar hodować, aby zbiornik nie był za mały.
Ustawiamy akwarium
Wielkość akwarium zależy od tego, jakie ryby zamierzamy hodować. Kiedy już wiemy, jak duży zbiornik jest nam potrzebny, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, w miarę zaciszne i nie bezpośrednio na słońcu. W pobliżu powinno być gniazdko elektryczne do podłączenia potrzebnego sprzętu (filtra, grzałki i oświetlenia). Akwarium należy ustawić na dobrze wypoziomowanej, stabilnej podstawie. Przed urządzeniem zbiornik należy starannie umyć.
Dlaczego akwarium nie może być za małe?
Ryby potrzebują odpowiedniej przestrzeni, by mogły prawidłowo się rozwijać. W za małym zbiorniku ryba karłowacieje. Karłowacenie jest bardzo niebezpieczne – ryba ma zbyt małe ciało, by pomieścić narządy wewnętrzne, co doprowadza do jej śmierci.
Czy pokrywa jest konieczna?
Warto zainstalować w akwarium pokrywę. Po pierwsze, niektóre gatunki ryb (na przykład często hodowane przez początkujących bojowniki) oddychają nie tylko powietrzem zawartym w wodzie, ale także atmosferycznym. Jeśli nie ma pokrywy, ryba może się przeziębić, wdychając chłodniejsze powietrze. Dzięki pokrywie temperatura wody w zbiorniku i powietrza nad taflą wody jest podobna. Poza tym na pokrywie wygodnie montuje się oświetlenie.
Konieczny sprzęt
W akwarium musi być filtr, aby utrzymać równowagę biologiczną. Niezużyty pokarm czy odchody ryb są źródłem azotu, a gromadzenie się jego związków w wodzie jest bardzo szkodliwe. Filtr nie tylko oczyszcza wodę, ale także dzięki żyjącym w nim bakteriom podtrzymuje równowagę biologiczną. Drugim bardzo ważnym urządzeniem jest grzałka z termostatem, dzięki której możemy utrzymać w akwarium temperaturę odpowiednią dla danego gatunku ryb.
Jaki żwirek i dekoracje?
Nie należy używać podłoża barwionego i z tworzyw sztucznych. Związki chemiczne przenikają do wody i są szkodliwe dla ryb. Najlepszy jest drobny żwir naturalny, niebarwiony. Przed użyciem należy go starannie wypłukać, by usunąć kurz i pył. Ryby potrzebują również kryjówek. Mogą to być skorupy kokosa, groty z kamieni czy korzenie. Plastikowe zamki i tym podobne dekoracje są dość pretensjonalne, lepiej pozostać przy elementach naturalnych.
Co z roślinami?
Żywe rośliny są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż sztuczne. Zapewniają rybom kryjówki oraz dostarczają tlen. Wyglądają bardzo ładnie. Jeśli zapewnimy odpowiednie oświetlenie, rośliny ładnie się rozwijają i są prawdziwą ozdobą zbiornika.