Jaki pokarm jest odpowiedni dla bojownika?
Jaki pokarm jest odpowiedni dla bojownika?
Pochodzący z Azji bojownik wspaniały jest rybą drapieżną. W swoim naturalnym środowisku bojowniki żywiły się larwami owadów. Pokarm ten był zróżnicowany, dlatego aby zapewnić hodowanym w akwarium rybom odpowiednie warunki, warto zadbać o to, by nie podawać im przez cały czas karmy jednego rodzaju. W sklepach zoologicznych dostępne są różne rodzaje pokarmu dla bojowników. Jaka karma jest dla nich odpowiednia i jak ją podawać, dowiesz się z tego artykułu.
Rodzaje karmy odpowiednie dla bojownika
Bojowniki to ryby mięsożerne, a więc powinny spożywać pokarm pochodzenia zwierzęcego, na przykład larwy owadów czy skorupiaki. Można podawać bojownikom żywy pokarm oraz karmę mrożoną, suszoną i liofilizowaną.
Czym karmić bojownika?
Odpowiednim pokarmem dla bojownika są larwy komarów, rureczniki (pierścienice występujące w mule na dnie stawów, rzek i rowów), dafnie (rozwielitki), larwy ochotki, szklarka (larwy wodzienia), a także narybek innych gatunków ryb. W sklepach zoologicznych można nabyć specjalne mieszanki w postaci granulek, zawierające oprócz typowych składników także wartościowe dodatki, na przykład kryl arktyczny, krewetki i glony morskie.
Jak często należy karmić bojowniki?
Pokarm należy podawać dwa – trzy razy dziennie, w tym rano i wieczorem, ponieważ bojowniki są drapieżnikami i odżywiają się także w nocy. Aby nie przekarmić ryb, należy odpowiednio dozować pokarm.
Ile pokarmu podawać jednorazowo?
Należy podawać taką ilość pokarmu, aby został zjedzony od minuty do kilku minut po podaniu. Pokarm pozostały należy usuwać. Obserwując, jak szybko ryby zjadają karmę i ile jej zostaje, można ustalić, jaka jej ilość jest właściwa.
Dlaczego nie należy przekarmiać bojowników?
Przekarmianie jest niezdrowe w przypadku wszystkich zwierząt. Natomiast charakterystyczne jest to, że bojowniki, które otrzymują za dużo pokarmu, stają się apatyczne i nieruchawe. Poza tym rozkładające się w akwarium resztki pokarmu powodują zanieczyszczenie wody, między innymi amoniakiem, co jest bardzo niebezpieczne dla ryb.