Co wziąć pod uwagę, kupując laptopa?
Co wziąć pod uwagę, kupując laptopa?
Nie da się ukryć, że laptopy są wygodne do pracy, do nauki, do zabawy, do siedzenia z nimi w różnych miejscach oraz łatwego przenoszenia. Jednak wyjście do sklepu i zakupienie pierwszego lepszego sprzętu nie jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż laptop jest stosunkowo prosty w obsłudze. Jednak aby dobrze i długo działał, należy przemyśleć jego wybór.
Wybór producenta
Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia. Wybranie producenta, którego sprzęt jest się gotowym zakupić, zawęża wybór do laptopów tylko danej marki. Na rynku znajduje się wiele znaczących firm, które produkują laptopy: Acer, HP, Dell, to jedne z najbardziej znanych marek związanych ze sprzętem komputerowym. Jednak warto rozszerzyć zakres poszukiwań również na Samsunga lub Lenovo, a nawet mniejsze firmy, które produkują sprzęt nieco tańszy od komputerowych gigantów, ale często równie dobry. Aby wyrobić sobie zdanie i zdecydować, którą firmę wybrać, warto poczytać opinie użytkowników, które można znaleźć w Internecie. Są one bardziej miarodajne niż opinie sprzedawców w sklepach, którzy często polecają konkretny sprzęt.
Rozmiar matrycy
Rozmiar ekranu, czyli rozmiar matrycy to istotna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. W sklepach można znaleźć zarówno mniejsze ekrany, jak i duże, 17- i 19-calowe. Ten rozmiar determinuje również rozmiar laptopa, dlatego przy wyborze ekranu należy zadać sobie pytanie: jaki jest potrzebny? Gdy ma się zamiar wykonywać na laptopie prace graficzne, wówczas lepiej wybrać większy, natomiast jeśli ma on służyć jedynie do pisania tekstów, do nauki lub komunikacji, mniejszy ekran będzie bardziej odpowiedni. Warto pamiętać, że im większy ekran, tym cięższy może być sprzęt. Poza ekranem dobrze jest wziąć pod uwagę liczbę gniazdek USB, które posiada laptop. Jeśli jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ więcej dodatkowych elementów można podłączyć.
Procesor laptopa
Im słabszy procesor, tym słabiej będzie pracował laptop. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie procesor jest sercem komputera. Nawet jeżeli planuje się wykorzystać laptopa jedynie do pisania pracy, nie można poprzestać na słabym procesorze. Mogą pojawić się problemy z zapisywaniem efektu pracy, wolne ładowanie programu. Trzeba jednak wiedzieć, że im lepszy procesor, tym cena laptopa może być wyższa. Równie istotne jest wybranie odpowiedniej wielkości RAM. Lepiej nie wybierać komputera, który ma mały RAM, ponieważ praca będzie niekomfortowa i trudna.
Pojemność laptopa
Dysk twardy laptopa jest kolejnym istotnym elementem. Zapisywanie zdjęć, filmów, własnej pracy, elementów systemowych wymaga miejsca. Obecnie większość laptopów ma dysk twardy od 250 GB do 500 GB, co nie jest małą ilością miejsca. Jednak ze względu na to, że technologia idzie do przodu, a wymagania klientów zmieniają się, pojawiają się większe dyski. Również w tym wypadku trzeba zdecydować, ile będzie potrzebne i wiedzieć, że może przełożyć się to na cenę.
Odpowiedni system
Wybranie systemu jest bardzo istotnym elementem przy wyborze laptopa. Oprogramowanie zmienia się szybko i niedawny Windows 7 został zastąpiony obecnie systemem Windows 8. Jeżeli chce się starszy system, wymagać to będzie albo dłuższych poszukiwań, albo zakupu laptopa bez systemu i dokupienie wybranego systemu osobno. Laptop bez systemu jest zazwyczaj tańszy, jednak kupując go, trzeba być pewnym, że będzie się umiało zainstalować oprogramowanie samodzielnie.