Czyszczenie kabiny prysznicowej – wskazówki i rady
Czyszczenie kabiny prysznicowej – wskazówki i rady
Branie prysznica jest jedną z najbardziej relaksujących oraz przyjemnych rzeczy, jaka może czekać na nas w domu. W szczelnie zamkniętej kabinie prysznicowej jest ciepło, możemy pobyć przez chwilę sam na sam ze swoimi myślami, odprężyć się przy masażu ciała oraz zapachu płynu, szamponu czy odżywki do włosów. Ta jakże miła wizja spełni się jednak tylko wtedy, kiedy kabina prysznicowa nie będzie straszyła pleśnią, brzydkimi nalotami na drzwiach oraz brudem w zakamarkach prysznica. Jeśli chcesz, by twój wieczorny lub poranny natrysk był wyjątkowo przyjemny, koniecznie zadbaj o czystość kabiny prysznicowej. Ten artykuł ci w tym pomoże, nawet jeśli twoja kabina jest bardzo zaniedbana i nie wyczyszczona porządnie od dawna.
Jeśli chcesz utrzymać kabinę prysznicową w czystości, po każdej kąpieli zostawiaj uchylone drzwi kabiny oraz uchylone drzwi łazienki – dzięki temu wyschnie ona szybciej. Możesz również przetrzeć ją ścierką do mycia szyb.
Wynieś wszystko z kabiny
Zazwyczaj przy kabinach prysznicowych umieszczamy (lub producenci umieszczają) półeczki lub jakieś podstawki, wgłębienia, gdzie moglibyśmy odłożyć potrzebne nam kosmetyki, takie jak szampon, odżywkę, żel i tak dalej. Kiedy nie czyściłaś swojej kabiny przez około 14 lub więcej dni, to szybko się przekonasz, że kiedy podniesiesz te wszystkie buteleczki, będzie pod nimi brud oraz woda. Te dwa elementy mogą szybko doprowadzić do powstania pleśni. W pierwszej kolejności więc opróżnij kabinę ze wszystkich preparatów, mydelniczek, gąbek i tak dalej. Sprawdź, czy któreś butelki nie są już puste i wyrzuć je. Pozbądź się także gąbek, które obeszła pleśń. Następnie przetrzyj wszystko, co masz zamiar ponownie wstawić do kabiny – niech będzie suche.
Usuwanie pleśni
Kiedy kabina będzie już pusta, zajmiemy się najtrudniejszą sprawą do usunięcia, czyli pleśnią. Osadza się ona bardzo często na wszelkiego rodzaju uszczelkach oraz w kątach kabiny. W jej usunięciu pomogą ci domowe środki, to jest kuchenna soda oczyszczona oraz woda utleniona. Zrób z nich gęstą papkę – tyle ile potrzebujesz – a następnie nanieś ją na wszystkie spleśniałe powierzchnie. Niech papka poleży na nich przez kilkanaście minut. Dopiero potem, delikatnie i za pomocą ścierki, wytrzyj te elementy. Jeśli ta metoda nie podziała, powinnaś kupić specjalny preparat.
Czyszczenie słuchawki
Kolejnym etapem będzie czyszczenie słuchawki prysznicowej oraz kurków czy metalowych półeczek. Będzie ci potrzebny ocet. Wlej go do torby foliowej, dodaj trochę ciepłej wody i włóż w torebkę słuchawkę, a następnie ją zwiąż. Niech słuchawka poleży w tym roztworze przez około 30 minut, a potem wyjmij ją i przetrzyj. Aby wyczyścić resztę elementów, wlej do miski ciepłą wodę i ocet w stosunku 1:1, a następnie przetrzyj je tą mieszanką.
Czyszczenie drzwi
Bardzo trudnym zadaniem może okazać się dokładne wyczyszczenie drzwi kabiny, gdyż gromadzą się na nich krople wody, które zasychając, tworzą nieestetyczne warstwy. Kabina, która wykonana jest ze szkła, wygląda na gładką, ale tak oczywiście nie jest – ma ona mikro wgłębienia, które utrudniają swobodne spływanie wody. Do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę oraz ocet w stosunku 1:1, a następnie spryskaj tym roztworem drzwi kabiny. Odczekaj kilka minut, a następnie za pomocą ścierki dokładnie wytrzyj drzwi. Zwracaj uwagę szczególnie na te miejsca, gdzie krople wody są widoczne. Jest to niezwykle żmudna praca, ale należy ją wykonać, jeśli naprawdę marzysz o pięknie wysprzątanej kabinie prysznicowej. Efekt, który osiągniesz, możesz podtrzymać dzięki specjalnym odżywkom. Kiedy spryskuje się nimi drzwi kabiny, woda może swobodniej spływać i nie osadza się.
Czyszczenie brodzika
Na koniec wyczyść brodzik. Częściowo na pewno został on umyty podczas poprzednich czynności, ale teraz należy dokończyć dzieło. Użyj do tego po raz kolejny mieszanki octu i wody oraz ściereczki.