Jak nawoskować meble drewniane?
Jak nawoskować meble drewniane?
Chcesz odnowić i zakonserwować meble drewniane? Zamiast lakieru użyj do tego wosku. Woskowane meble drewniane są bardzo modne. Zachowują fakturę drewna i mają piękny, delikatny połysk. Wosk doskonale maskuje drobne uszkodzenia i rysy. Meble wyglądają naturalnie, a jednocześnie są bardzo oryginalne, jedyne w swoim rodzaju.
Nie używaj podczas woskowania rękawic lateksowych ani gumowych – zawarte w wosku rozpuszczalniki mogą spowodować ich zniszczenie.
Jeśli używałeś utrwalacza do zabejcowanej powierzchni, po wyschnięciu należy ją przeszlifować.
Działanie wosku
Wosk stosowany w meblarstwie to wosk pszczeli uzupełniony różnymi dodatkami, m.in. woskami syntetycznymi. Służy do impregnacji surowego drewna. Rozcieńcza się go terpentyną lub benzyną lakową. Do konserwacji mebli już woskowanych albo politurowanych używa się wosków pielęgnacyjnych. Jeżeli chcemy zabarwić surowe drewno, używamy wosków barwiących.
Konserwacja mebli
Woskowanie nie daje trwałego efektu. Meble woskowane wymagają starannej pielęgnacji, gdyż ich powierzchnia niszczy się pod wpływem temperatury, a także nie jest odporna na działanie wody. Co rok należy meble pokryć woskiem pielęgnacyjnym, a raz na kilka lat proces woskowania należy powtórzyć, usuwając najpierw stare warstwy wosku.
Które meble woskujemy?
Do woskowania najlepiej nadają się meble nie narażone na działanie wody oraz mało intensywnie użytkowane, na przykład szafy czy komody. Natomiast blaty stołów czy krzesła oraz meble kuchenne i łazienkowe należy zakonserwować inną techniką.
Jaki wosk wybrać?
Woski do mebli dostępne są w paście i w płynie. Twardsze woski w postaci pasty stosuj na tych powierzchniach, które są bardziej narażone na zniszczenie. Nadają się one również do konserwacji mebli politurowanych. Woski płynne sprawdzają się doskonale w przypadku detali o obłych kształtach albo rzeźbionych. Woski te nanosi się pędzlem, a poleruje włosianą szczotką. Nie używaj do woskowania czystego wosku pszczelego. Ze względu na intensywną żółtą barwę nadaje się on jedynie do konserwacji wnętrz szuflad. Jeśli używasz wosku barwiącego, pamiętaj, by woskować jasne drewno woskiem jasnym, a ciemne – ciemnym.
Przygotowanie mebla do woskowania
Mebel należy do woskowania odpowiednio przygotować. Trzeba go dokładnie wyczyścić, oszlifować i wypolerować drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie należy usunąć resztki pyłu.
Bejcowanie
Jeżeli chcesz nadać meblowi konkretny kolor, możesz użyć wosku barwiącego lub przed woskowaniem pokryć drewno bejcą. Ponieważ bejca nie chroni drewna, a jedynie je barwi, można zakonserwować mebel specjalnym utrwalaczem. Drewno będzie dzięki temu odporniejsze na zabrudzenia.
Woskowanie mebla
Na szmatkę nałóż niewielką ilość wosku i kolistymi ruchami wcieraj w drewno. Nie nakładaj za jednym razem zbyt dużo wosku, bo bardzo trudno będzie go potem wypolerować. Kiedy wosk został już przez drewno wchłonięty, przetrzyj powierzchnię szmatką wzdłuż słojów drewna i pozostaw mebel do wyschnięcia (czas schnięcia wosku sprawdź na opakowaniu). Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy powyższe czynności powtórzyć. Należy nałożyć tyle warstw wosku, ile potrzeba, by mebel zyskał pożądany wygląd. Na ogół trzykrotne woskowanie wystarcza.