Datura – zasady pielęgnacji
Datura – zasady pielęgnacji
Datura, zwana także bieluniem, jest rośliną ozdobną pochodzącą z Ameryki Południowej. Ma duże, lejkowate kwiaty, które pięknie pachną. Jest to roślina jednoroczna albo bylina. Datury wieloletnie osiągają rozmiar krzewów albo małych drzew i mają dużo większe kwiaty niż jednoroczne. Datury kwitną wielokrotnie w ciągu sezonu, nawet do pięciu razy. W Polsce popularna jest odmiana jednoroczna zwana bieluń dziędzierzawa. Roślina jest dosyć wymagająca i trzeba o nią starannie dbać. Poza tym trzeba pamiętać, że ma właściwości trujące i narkotyczne (kiedyś nazywano ją dlatego czarcim albo diabelskim zielem).
Datura jest rośliną trującą, niebezpieczne są po spożyciu wszystkie jej części. Objawami zatrucia mogą być halucynacje, dezorientacja, zaburzenia rytmu serca i oddechu, rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia, silne pobudzenie, wysoka temperatura.
Sygnałem, że należy przesadzić daturę, jest zmiana koloru liści na jasnozielony.
Stanowisko
Datura wymaga stanowiska słonecznego (toleruje lekkie zacienienie) oraz osłoniętego od wiatru. Rośliny te uprawia się w ogrodzie (sadzi się je bezpośrednio do gruntu albo umieszcza w ziemi razem z doniczką). Datura jest piękną dekoracją ogrodu, ładnie prezentuje się na balkonach i tarasach.
Wymagania glebowe
Datura wymaga ziemi żyznej, próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być przepuszczalne i ciepłe. Optymalne pH dla datury to od 5,5 do 6,5. Na spodzie doniczki należy umieścić drenaż z grubego żwiru albo keramzytu. Następnie umieszczamy podłoże uniwersalne wzbogacone w składniki pokarmowe.
Podlewanie
Datura ma duże wymagania, jeśli chodzi o nawadnianie. Potrzebuje dużo wody ze względu na częste kwitnienie oraz to, że ma sporo liści. Pozbawiona wody nawet przez krótki czas gwałtownie więdnie. Daturę należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Natomiast nie należy tej rośliny zraszać, lepiej zapewnić jej stale wilgotne podłoże (odpowiedni drenaż, częste podlewanie i duża doniczka).
Nawożenie
Datura potrzebuje bardzo starannego nawożenia, ponieważ zużywa dużo składników pokarmowych. Przed posadzeniem roślin do gruntu należy nawieźć ziemię kompostem, a starsze rośliny należy regularnie dokarmiać. Można stosować nawozy rozpuszczane w wodzie do podlewania albo wolno rozkładające się w glebie. Używamy nawozów dla roślin kwitnących albo specjalnych nawozów dla datury. Nawozimy rośliny, dopóki kwitną, potem trzeba pozwolić roślinie przejść w stan spoczynku. Nie należy także dokarmiać roślin zbyt młodych, aby za bardzo nie przyśpieszyć pierwszego kwitnienia.
Pielęgnacja
Datura jest rośliną, która szybko rośnie i wymaga kilkakrotnego przesadzania w ciągu roku. Kiedy korzenie dobrze przerosną ziemię, przesadzamy roślinę do większej doniczki. Jeśli hodowana przez nas roślina jest jednoroczna, nie trzeba jej przycinać. Natomiast wieloletnie przycina się, począwszy od drugiego roku uprawy. Pierwsze cięcie przygotowuje rośliny do zimowania (skracamy wszystkie pędy). Na wiosnę tniemy drugi raz, wycinając pędy chore lub uschnięte.
Rozmnażanie
Datury rozmnaża się z sadzonek pędowych. Pęd należy pociąć sekatorem na kawałki około 10 cm. Każda sadzonka musi mieć pączek z listkami. Usuwamy pozostałe liście, zanurzamy końce w ukorzeniaczu i sadzimy. Podłoże dla sadzonek należy przygotować z torfu wymieszanego z piaskiem (3 części torfu na 1 część piasku) i dobrze podlać. Pojemnik z sadzonkami nakrywamy folią. W temperaturze pokojowej sadzonki ukorzenia się po 3 – 4 tygodniach. Następnie przesadza się je do pojedynczych doniczek. Można także rozmnażać datury z pędów szczytowych (jeśli na przykład zostaną złamane). Ukorzenia się je w słoiku z wodą.
Zimowanie
Datury nie znoszą zimna i przed nadejściem przymrozków należy zabrać je z ogrodu. Zimować powinny w pomieszczeniu, w którym panują dodatnie temperatury, najlepiej około 13 – 14 stopni Celsjusza. Zimą datury należy co pewien czas podlewać, by całkowicie przesuszone podłoże nie zamieniło się w twardą bryłę.