Jak bronić się przed agresywnym psem?
Jak bronić się przed agresywnym psem?
Przepisy mówią wyraźnie, że dużego, agresywnego psa należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. W praktyce jednak okazuje się, że bardzo często właściciele pozwalają takim psom biegać luzem po miejskich skwerach i parkach. Psy wiejskie także często wędrują swobodnie poza swoim obejściem, przez nikogo niepilnowane. W lesie możemy natknąć się na grupę zdziczałych psów. W każdej z tych sytuacji jesteśmy narażeni na atak. Jak bronić się przed agresywnym psem?
Jak bronić się przed agresywnym psem – zasada pierwsza
Gdy grozi ci atak ze strony agresywnego psa, nie uciekaj, choć jest to zrozumiały i naturalny odruch w tym przypadku. Pamiętaj jednak, że na widok osoby uciekającej w psie obudzi się instynkt łowcy i może zaatakować nawet wtedy, gdy nie miał wcale takiego zamiaru. To, co się porusza, według psa powinno zostać schwytane. A na ogół pies biega szybciej. Jeśli jesteś na rowerze, rozważ, jak prędko potrafisz się oddalić. Może się okazać, że pies będzie szybszy niż ty.
Jak bronić się przed agresywnym psem – zasada druga
Nie zachowuj się w sposób chaotyczny, nie krzycz i nie wpadaj w panikę. Tu naprawdę tylko spokój może cię uratować. Głośne krzyki i machanie rękami działają na psa prowokująco i budzą w nim agresję.
Jak bronić się przed agresywnym psem – zasada trzecia
Jeśli nie chcesz sprowokować psa do ataku, pod żadnym pozorem nie nawiązuj z nim kontaktu wzrokowego. Patrzenie psu prosto w oczy odbiera on jako wyzwanie i staje do walki.
Jak bronić się przed agresywnym psem – zasada czwarta
Wykorzystaj jakąś część swojej garderoby (na przykład kurtkę), aby na niej skupił się atak psa. Zasłoń się odzieżą przed atakującym psem, a gdy już złapie kurtkę czy szalik zębami, odsuń się. Stań w lekkim rozkroku, by pies nie mógł cię przewrócić, bokiem do niego i osłoń pięściami szyję. To umożliwi ci przetrwanie następnego ataku bez bardzo poważnych obrażeń.
Jak bronić się przed agresywnym psem – zasada piąta
Jeśli masz na to dość czasu, przyjmij pozycję żółwia. W tym celu uklęknij i przyciągnij głowę do kolan. Dłonie spleć razem, chowając kciuki do środka, i załóż ręce na kark, jednocześnie osłaniając nimi uszy. Taka pozycja powinna zabezpieczyć cię przed atakiem. Pies prawdopodobnie zniechęci się i zrezygnuje, a jeśli nawet nie zrobi tego od razu, skończy się na powierzchownych zranieniach.