Jak dbać o bezpieczeństwo niemowlęcia podczas upałów?
Jak dbać o bezpieczeństwo niemowlęcia podczas upałów?
Letnie upalne dni są bardzo niebezpieczne dla niemowląt. Jest to okres, w którym potrzebują one szczególnej uwagi i troski. Małe dzieci przegrzewają się i odwadniają znacznie szybciej niż osoby dorosłe. Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego. Bądźmy więc podczas takiej pogody szczególnie ostrożni i przezorni.
Podczas upałów nigdy nie pozostawiaj dziecka samego w samochodzie.
Ubranie niemowlęcia podczas upałów
W upalne dni ubieramy niemowlę w przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Unikamy niepotrzebnych guzików, zamków, które mogą podrażnić spoconą skórę. W domu, gdzie nie padają na niemowlę promienie słoneczne, można pozostawić je jedynie w pieluszce, którą również co jakiś czas można zdjąć.
Podczas snu
W czasie snu niemowlę podczas letnich upałów przykryj jedynie tetrową bądź bawełnianą pieluszką, która wchłania pot. Pomieszczenie, w którym śpi maluszek, musi być dobrze wentylowane. Można w tym celu użyć wiatraka (nie wprost na niemowlę), a przed nim umieścić mokre ręczniki bądź butelki z zimną wodą. Nie układaj maluszka do snu w zabudowanym wózku z budką, pozostaw go w łóżeczku, gdzie będzie do niego dochodziło powietrze.
Kąpiel
Starsze niemowlęta uwielbiają wodę. Spraw podwójną frajdę dziecku, ochłódź je w letniej wodzie podczas zabawy. Ochładzające kąpiele możesz praktykować kilka razy dziennie.
Spacery
Spacer zaplanuj na wczesny ranek, maksymalnie do godziny 10 lub dopiero po 17 – 18, w zależności od spadku temperatury powietrza. Pamiętaj o nakryciu głowy dla dziecka oraz kremie z wysokim filtrem. Unikaj bezpośredniego słońca, staraj się spacerować w zacienionych miejscach.
Jedzenie i picie
Dzieci z reguły podczas upałów nie są chętne do jedzenia, to naturalne, sama wiesz z własnego doświadczenia, że nie odczuwasz łaknienia w takich dniach. Nie martw się, gdy dziecko będzie odmawiało zjedzenia posiłków. Bardzo ważne, aby dużo piło. Podczas upałów niemowlętom potrzebna jest większa ilość płynów. Jeżeli maluszka karmisz piersią, z pewnością będziesz teraz musiała karmić go dużo częściej, dostarczając mu niezbędnej ilości płynów. Możesz spytać pediatry o kwestię nawadniania dziecka wodą lub herbatkami. Niemowlęta karmione sztucznie potrzebują częstego podawania picia, najlepiej wody.