Jak nauczyć dziecko mądrego gospodarowania pieniędzmi?
Jak nauczyć dziecko mądrego gospodarowania pieniędzmi?
Nawyk oszczędzania oraz rozsądnego gospodarowania pieniędzmi nie bierze się sam z siebie. Chcąc mieć dziecko, które zna wartość pieniądza i wie, że często jest on ciężko zarobiony, trzeba uczuć go tego od małego. Jest to możliwe i twierdzenie, że „samo przyjdzie”, „sam się nauczy”, „inni go nauczą” nie znajduje odbicia w rzeczywistości. To, co korzystne, dziecko powinno wynieść z domu rodzinnego, dzięki rodzicom.
Rodzic jako wzór
Dla dziecka, zwłaszcza najmłodszego, rodzice są ideałem i wzorem. Pamiętając o tym, można nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi poprzez dobre gospodarowanie własnymi zarobkami. Zabierając malucha na zakupy, trzeba porównywać ceny, mówić, czemu wybiera się dany produkt, że jest tańszy, w promocji, bardziej się opłaca, zamiast brać pierwsze, co znajdzie się pod ręką. Jeżeli dziecko będzie domagało się jakiegoś produktu, np. batonika, który będzie drogi, dobrze jest zaproponować zamiennik, mówiąc, że jest tańszy, a tak samo smaczny.
Lista zakupów
Zakupy z dzieckiem, choć bywają trudniejsze, są świetnym sposobem na nauczenie malucha, że pieniądze trzeba wydawać rozsądnie. Przed każdymi dobrze jest zrobić wspólnie z nim listę zakupów, wyjaśniając, czemu się ją robi oraz czemu należy się jej trzymać.
Rachunki i przyjemności
Od najmłodszych lat, gdy dziecko uczy się już świata wokół bardziej aktywnie, dobrze jest uświadamiać mu, że pieniędzy nie posiada się w niekończącej się ilości i że nie można wszystkich wydać na przyjemności. Można wtajemniczyć dziecko w płacenie rachunków, pokazać, jak wypełnia się przelewy lub niezbędne druczki, że dopiero po opłaceniu wody, prądu, mieszkania i niezbędnych rzeczy do domu można przeznaczyć pewną sumę na wyjazd albo zakup nowego sprzętu.
Skarbonka dla dziecka
Najmłodszemu dziecku można zakupić skarbonkę i zasugerować oszczędzanie na wymarzoną przez niego rzecz: rower, lalkę, ciekawą grę. Aby dziecko mogło samodzielnie dokładać do niej, można zaproponować mu drobne odpłatności za zmywanie naczyń, wynoszenie śmieci. Dobrym pomysłem jest posegregowanie z dzieckiem jego zabawek lub ubranek i sprzedanie ich na aukcji internetowej. Zarobione w ten sposób fundusze znajdą się w skarbonce.
Konto dla dziecka
Technologia już dawno ruszyła do przodu, więc zamiast dawać starszemu dziecku skarbonkę, lepiej założyć mu konto – jest to możliwe dla dzieci mających 13 lat – i wpłacać na nie drobne kieszonkowe. Jeśli dziecko wyda wszystko, będzie musiało oszczędzać następnym razem. Dobrze jest ustalić jasne zasady: dostajesz określoną kwotę i nią gospodarujesz, pieniądze nie będą wpłacane za każdym razem, gdy pojawi się jakaś zachcianka. To skutecznie nauczy młodego nastolatka, jak wydawać rozsądnie, jak kupować i jak elektronicznie płacić za zakupy.