Jak doprowadzić do synchronizacji półkul mózgowych?
Jak doprowadzić do synchronizacji półkul mózgowych?
Nasz mózg jest zbudowany symetrycznie, składa się z lewej i prawej półkuli. Obie te części mają jednak zupełnie różne funkcje. Na ogół w codziennym życiu korzystamy z lewej półkuli mózgu, nie wykorzystując możliwości półkuli prawej. Okazuje się jednak, że bardzo dużo możemy osiągnąć, kiedy nasz mózg pracuje jako całość i obie półkule są zsynchronizowane. Stajemy się bardziej zrelaksowani i kreatywni, wzrasta nasza inteligencja, szybciej przyswajamy nowe informacje. W jaki sposób można doprowadzić do synchronizacji półkul mózgowych, dowiesz się z tego artykułu.
Pamiętaj, że technologia Hemi Sync opracowana w Instytucie Monroe’a oraz skonstruowany w oparciu o jej zasady Brain Wave Generator, a także Metoda SITA to techniki eksperymentalne, ciągle jeszcze uważane za dyskusyjne przez większość środowisk naukowych.
Co potrafi lewa półkula?
Lewa półkula umożliwia nam logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów matematycznych, racjonalną analizę zagadnień i operowanie strukturami werbalnymi. Pracując z lewą półkulą, skupiamy się na szczegółach i kodujemy informacje krok po kroku. Jesteśmy konkretni i dosłowni.
Co potrafi prawa półkula?
Prawa półkula umożliwia nam wykorzystanie intuicji, widzenie świata w sposób holistyczny i tworzenie syntez. Dzięki prawej półkuli potrafimy operować skojarzeniami, symbolami i obrazami. Jesteśmy ludźmi kreatywnymi, o dużej wyobraźni.
Co potrafi zsynchronizowany mózg?
Jeśli wykorzystasz logikę lewej półkuli i wyobraźnię prawej, znacznie wzrosną twoje możliwości. Poprawi się pamięć i koncentracja, będziesz skuteczniej się uczył, lepiej pracował i efektywniej rozwiązywał problemy. Zaczniesz być postrzegany jako ktoś błyskotliwy, twórczy, kto ma świetne pomysły, nie popełnia błędów i skutecznie osiąga swoje cele. Wzrośnie twoja samoocena, poprawi się samopoczucie, będziesz bardziej zrelaksowany i spokojny. Dzięki synchronizacji półkul będziesz też miał większy wpływ na swoje życie – zapanujesz nad nałogami, pokonasz nieśmiałość, staniesz się bardziej energicznym człowiekiem.
Żonglujemy
Bardzo prostą, zabawną i skuteczną metodą prowadzącą do synchronizacji półkul mózgowych jest żonglowanie. Rozwija ono koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Aktywuje wiele obszarów w mózgu. Ponieważ lewa i prawa ręka wykonują różne czynności, aktywujemy obie półkule mózgu i zaczynają one pracować razem.
Rysujemy
Wystarczą zwykłe kredki i kartka, żeby zmienić funkcjonowanie twojego mózgu. Rysuj obiema rękami, zacznij od prostych motywów: choinka, domek, jakiś szlaczek, spirala, serduszka. Ważne, aby ruchy rąk były swoim lustrzanym odbiciem, na przykład lewą stronę drzewka rysuj lewą ręką, a prawą stronę – prawą. Stopniowo możesz wykonywać coraz trudniejsze rysunki.
Muzyka barokowa
Pomocą w nauce i koncentracji może być słuchanie muzyki barokowej. Dzięki niej można się wyciszyć. Gdy jesteśmy w stanie relaksu, możliwa jest współpraca obu półkul mózgowych. Tak więc sięgnij po utwory takich kompozytorów, jak Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Efekty na pewno cię zadziwią.
Technologia Hemi Sync
Technologię Hemi Sync opracowano w amerykańskim Instytucie Monroe’a. Jest to metoda synchronizacji półkul mózgowych poprzez emisję dźwięków o określonej częstotliwości. Dzięki zastosowaniu programu komputerowego udało się wygenerować falę tzw. dudnień różnicowych, dzięki czemu powstaje dźwięk o parametrach odpowiadających falom mózgu człowieka pogrążonego w głębokim relaksie lub śnie. Nagrania słucha się przez słuchawki stereofoniczne lub z głośników w taki sposób, by lewe ucho odbierało dźwięki z lewego głośnika lub słuchawki, prawe zaś – z prawego.
Metoda SITA
Metoda SITA jest to metoda nauki wykorzystująca właściwości stanu głębokiego relaksu, kiedy mózg jest w stanie alfa, poprzez synchronizację pracy obu półkul mózgowych. Została opracowana na Uniwersytecie Bundeswehry przez prof. Reinera Dietricha. Do wejścia w stan relaksu wykorzystuje się urządzenie pracujące na zasadzie biologicznego sprzężenia zwrotnego, składające się m.in. ze specjalnych okularów i słuchawek.