Jak się skutecznie uczyć?
Jak się skutecznie uczyć?
Nauka w szkole to obowiązek, przez który musimy przejść wszyscy, bez wyjątku. Obowiązek, zarówno szkolny, jak i nauki, jest dokładnie określony w prawie polskim, dlatego czy chcesz, czy nie chcesz, musisz przez to przebrnąć. Można jednak sprawić, by szkolna wiedza wchodziła ci do głowy szybciej – dzięki temu zabłyśniesz przy tablicy albo na sprawdzianie, a na dodatek nauka stanie się dla ciebie przyjemnością. Każda czynność, którą sobie usystematyzujemy i zacznie ona przynosić pożądane rezultaty, sprawia nam radość. Chcesz wiedzieć, jak uczyć się efektywnie oraz skutecznie? Koniecznie przeczytaj poniższe rady.
Robienie notatek na lekcji
Nie ma wątpliwości, iż jeśli chcesz się uczyć szybciej oraz skuteczniej, musisz zacząć od słuchania na lekcjach. Choć zdecydowana większość z nas jest wzrokowcami, to słuchanie jest również ważne. Dzięki temu dowiesz się, na co nauczyciel zwraca największą uwagę. Wytłumaczy on także treści zawarte w podręczniku, których samodzielnie nie mógłbyś przyswoić. To jest szczególnie ważne przy nauce takich przedmiotów, jak matematyka, biologia, chemia, fizyka, a także historia, która wbrew pozorom jest nauką logiczną, przyczynowo-skutkową. Dodatkowo, powinieneś robić dokładne notatki z tego, co mówi nauczyciel. Dzięki temu nie tylko będziesz miał już część materiału do nauki gotową, ale także pozwoli ci się to bardziej skupić na lekcji. Pamiętaj również, by dokładnie przepisywać wszystkie wzory oraz równania, które na tablicy zapisuje nauczyciel lub twoi koledzy.
Powtarzanie na głos
W skutecznej nauce z pewnością pomoże ci także powtarzanie na głos. To bardzo istotna czynność, gdyż słysząc swój głos, będzie ci łatwiej zapamiętywać czytane treści. Możesz powtarzać na głos definicje, daty i wydarzenia, słówka w języku obcym – co tylko chcesz. Zobaczysz, że jak kilka razy powtórzysz sobie daną rzecz, to o wiele łatwiej ci będzie ją potem odtworzyć z pamięci.
Odpytywanie
Dobrym sposobem, by powtórzyć przerobiony materiał oraz by sprawdzić, ile się już zapamiętało, jest odpytywanie. Możesz poprosić o to rodzeństwo lub mamę. Zrób listę pytań lub daj tej drugiej osobie podręcznik z prośbą, by przepytała cię z zagadnień. Ty zaś odpowiadaj na nie bez użycia żadnych pomocy. Jeśli krępuje cię to, że ktoś miałby cię przepytywać, równie dobrze możesz napisać sobie pytania na kartkach, a potem je losować.
Rozkładanie materiału
Nie da się dobrze nauczyć na dwa sprawdziany w jedno popołudnie. Szybko się zmęczysz, będzie chciało ci się spać, a presja czasu sprawi, że będziesz zdenerwowany i wszystko wolniej będzie ci wchodzić do głowy. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto, być zaplanował sobie i rozłożył naukę. Kup książkowy kalendarz i zapisz w nim datę każdej klasówki oraz kartkówki. Następnie rozłóż materiał – na przykład zapisz, że na trzy dni przed sprawdzianem powtórzysz wszystkie daty albo wszystkie definicje czy wzory. Kiedy rozłożysz duży materiał na kilka partii, będzie ci potem łatwiej je przyswoić. Możesz także poświęcić na naukę część weekendu – twoje życie towarzyskie na tym nie ucierpi, a na pewno podniesiesz swoje oceny.
Pamiętaj o przerwach
W czasie nauki nie powinieneś również zapominać o tym, że należą ci się przerwy. To bardzo ważne, by chwilę odpocząć i zregenerować się. Możesz w tym czasie pospacerować po pokoju, wykonać kilka relaksujących ćwiczeń czy wypić herbatę. Zrób sobie 15 – 20 minut przerwy po każdych dwóch godzinach nauki.