Jak konserwować podłogę olejowaną?
Jak konserwować podłogę olejowaną?
Drewniane meble i podłogi olejowane są bardzo piękne. Dzięki tej tradycyjnej technice zachowany zostaje naturalny wygląd drewna. Olej impregnuje drewno, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed wilgocią. Podłoga olejowana jest wytrzymała i łatwa do naprawy. Aby móc zawsze cieszyć się jej pięknem, trzeba ją jednak odpowiednio konserwować. Jak dbać o podłogę olejowaną, dowiesz się z tego artykułu.
Podłogi olejowane można barwić. Najlepiej nadaje się do tego drewno dębowe. Można uzyskać rozmaite kolory, od brązu, beżu po czerwienie i żółcie, a nawet błękit czy granat. Aby zmienić kolor, wystarczy wycyklinować podłogę i pokryć nową warstwą oleju.
Zalety podłogi olejowanej
Podłoga olejowana ma bardzo wiele zalet. Impregnowanie olejem przede wszystkim wydobywa wszystkie walory drewna. Podkreśla kolor i słoje drewna, które ciemnieje w sposób naturalny. Powierzchnia ma lekki połysk, ale nie błyszczy się jak lakierowana i nie jest śliska. Nie elektryzuje się i nie zatrzymuje kurzu. Nie widać na niej drobnych rys, a uszkodzone fragmenty można łatwo naprawić bez konieczności odnawiania całej podłogi. Podłoga olejowana nadaje się do miejsc, gdzie przemieszcza się wiele osób, na przykład w biurach. Ponieważ jest odporna na wilgoć, można ją stosować w kuchniach, łazienkach i na tarasach. Drewno olejowane może oddychać, gdyż olej nie zamyka porów. Dzięki temu wilgoć nie spowoduje pojawienia się pleśni czy grzybów.
Czyszczenie podłogi olejowanej
Podłogę olejowaną należy czyścić odpowiednimi środkami, aby nie uszkodzić powłoki ochronnej. Najpierw usuwamy piasek i inne zanieczyszczenia za pomocą miękkiej szczotki. Następnie przecieramy podłogę wilgotną szmatką lub dobrze wyciśniętym płaskim mopem (podłoga powinna wyschnąć w ciągu jednej – dwóch minut). Do mycia używamy wyłącznie zimnej wody i specjalnego mydła podłogowego w odpowiednich proporcjach (według informacji na opakowaniu). Mydło usuwa zanieczyszczenia i tworzy powłokę, chroniącą podłogę.
Konserwacja podłogi olejowanej
Impregnację podłogi olejem należy powtarzać co roku. W pierwszym roku użytkowania powinno się podłogę olejować dwukrotnie. Jeśli podłoga została zaimpregnowana fabrycznie, przed przystąpieniem do użytkowania należy koniecznie olejowanie powtórzyć. Regularne olejowanie zwiększa trwałość podłogi i czyni ją odporną na wilgoć i zabrudzenia. Jeśli nie impregnuje się podłogi, powstają szczeliny, do których dostają się kurz i brud oraz wilgoć. Podłoga rysuje się i staje się podatna na zabrudzenia. Tak więc warunkiem utrzymania podłogi olejowanej w dobrym stanie jest jej stała konserwacja.
Odnawianie podłogi olejowanej
Jeśli podłoga jest porysowana czy popękana, należy uzupełnić ubytki szpachlówką stolarską, a następnie te miejsca zaolejować. Bardzo zniszczoną podłogę trzeba w całości delikatnie wyszlifować, a następnie usunąć pył i zaolejować. Podczas szlifowania zalecana jest duża staranność, gdyż olejowanie wydobywa nie tylko piękno drewna, ale i jego niedoskonałości.