Jak możemy w nietypowy sposób wykorzystać sól?
Jak możemy w nietypowy sposób wykorzystać sól?
Każdy z nas ma w domu sól – używamy jej na co dzień, bez niej zazwyczaj nie przygotowalibyśmy żadnej potrawy. Jest nam po prostu niezbędna w kuchni. Dawniej uznawana za „białe złoto”, przez jakiś czas była nawet środkiem płatniczym. Dziś jest dla nas czymś powszednim, stanowi głównie przyprawę. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jej zastosowań jest o wiele więcej niż tylko posolenie zupy. Jakie to zastosowania? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego.
Do potraw i kosmetyków
Jeśli przygotowujesz wcześniej obiad i z jego wstawieniem czekasz na przybycie wszystkich członków rodziny, często zdarza się, że umieszczone w wodzie ziemniaki nabierają mało estetycznego brązowego koloru. Aby temu zapobiec, osól wodę. Sól jest idealnym składnikiem peelingów, ponieważ jej ostre kryształki doskonale złuszczają martwy naskórek. Domowym sposobem wykonasz także pastę składającą się z soli rozmieszanej w odrobinie wody – stanowić będzie ona naturalny dezodorant. Tak przygotowaną papkę wetrzyj np. w ręce (gdy chcesz je odświeżyć po przygotowywaniu potrawy z ryb). Podobnie zadziała na pięty czy stopy. Możesz także dodać ulubionego olejku zapachowego, aby tak zrobiona przez Ciebie mikstura pięknie pachniała.
Lekarstwo, wybielacz i… gaśnica
Sól idealnie złagodzi uczucie pieczenia i świąd, powstałe na skutek ukąszeń. Miejsce zaczerwienione, opuchnięte, podrażnione ugryzieniem komara czy osy przetrzyj po prostu gazą zanurzoną uprzednio w wodzie z solą. Dolegliwości miną raz dwa. Sól jest także doskonała jako wspomagacz wybielania zębów. Dodaj odrobinę do pasty, a zauważysz różnicę w odcieniu. Zneutralizuje także nieświeży oddech. Uwaga – nie stosuj tej metody, gdy masz nadwrażliwe zęby i dziąsła, afty lub rany w jamie ustnej. Możesz wówczas jeszcze bardziej podrażnić sobie bolesne miejsca. Sól ułatwia także ugaszenie ognia, dlatego trzymaj ją blisko kuchenki. Jeśli np. zapali Ci się tłuszcz na patelni, zasyp go solą, która odetnie dopływ powietrza. Absolutnie nie polewaj palącego się tłuszczu wodą!
Do sprzątania
Sól niezbędna jest także do porządkowania. Idealnie usuwa wszelkiego typu osady, np. ze zlewu, neutralizując dodatkowo nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się często z rur. Wyczyścisz nią także armaturę kuchenną i łazienkową. Pastą przygotowaną z wody i soli usuniesz kamień z garnków czy przypalony tłuszcz z patelni. Idealna jest na wyjątkowo uciążliwe zabrudzenia. Wywabia również plamy. Zamocz brudne zasłony, firanki, a nawet dywan w roztworze soli i zimnej wody, jeśli chcesz usunąć plamy po winie czy krwi. Sól usunie również białe plamy, które powstają na meblach wskutek postawienia na nich gorących naczyń. Po przetarciu ich pastą z wody i soli nawoskuj meble, a będą one świeciły dawnym blaskiem. Zanurzone w wodzie z solą gąbki do mycia naczyń (np. na noc) utracą swój nieprzyjemny zapach.