Jak można używać kwasu migdałowego?
Jak można używać kwasu migdałowego?
Kwas migdałowy w nomenklaturze kosmetycznej nazywany jest w skrócie AHA. Posiada nieocenione właściwości antybakteryjne, co sprawia, że doskonale zwalcza trądzik. Eliminuje bowiem niezwykle skutecznie bakterie, które go wywołują. Działa złuszczająco, co powoduje, że hamuje powstawanie zatorów, które w efekcie prowadzą do wykwitów. Dlatego też przy stosowaniu przeciwtrądzikowej terapii z użyciem AHA tak ważne jest właśnie złuszczanie powierzchni naskórka. Ułatwia to symulację odnowy naskórka bez stosowania szkodliwych i bardzo głębokich peelingów.
Co lepsze na trądzik?
Czasami wydaje się nam, że im silniejszy produkt, tym lepiej zadziała. Nic bardziej mylnego. Nie chodzi bowiem o to, aby efekt był szybki, ale aby był trwały. Dlatego też dla cery trądzikowej nie zawsze odpowiedni jest peeling (szczególnie bardzo silny i często stosowany), gdyż może on spowodować nadmierne podrażnienie naskórka. Mało tego – może także wywoływać zatory na powierzchni skóry, co doprowadzi do jeszcze silniejszego trądziku. O wiele lepiej będzie, gdy użyjesz częściej lekkiego peelingu lub środka złuszczającego, niż gdy będziesz forsować skórę rzadziej, ale silniejszym specyfikiem. Na tego typu dolegliwości szczególnie polecany jest właśnie AHA – kwas migdałowy, który działa antybakteryjnie i doskonale zwalcza wypryski – trwale, zapobiegając ewentualnym nawrotom.
Peeling z AHA
Efekty peelingu z AHA nie są widoczne od razu. Pierwsze efekty zauważysz dopiero po około dwóch, trzech dniach. Powinnaś dać skórze czas na to, aby przyzwyczaiła się do składników produktów z kwasem migdałowym – obserwuj, jak zareaguje. Musisz liczyć się z tym, że pierwszym objawem po zastosowaniu peelingu będzie chropowata i lekko pomarszczona cera – nie myl tego jednak z suchością! Nie jest to bowiem przesuszona skóra, a jedynie luźna, martwa warstwa naskórka – nie należy stosować na nią substancji nawilżających, gdyż grozi to zatorem. Jeśli zauważasz takie nadmierne łuszczenie się, na kilka dni odstaw produkty zawierające AHA. Powstałe już złogi warto złuszczyć mechanicznie i wrócić na jakiś czas do używania serum. Pamiętaj także, że każda cera jest inna i należy dostosować do jej potrzeb i warunków ilość i częstotliwość produktów na bazie kwasu migdałowego.
Pozostałe ważne informacje
Jeśli po zastosowaniu produktów z AHA Twoja skóra łuszczy się delikatnie, nie przejmuj się tym – to całkiem normalna reakcja. Jeśli wystąpi, zastosuj delikatny peeling, aby usunąć niepotrzebną warstwę. Pamiętaj, że złuszczanie przy pomocy AHA nie tylko usuwa mechanicznie zabrudzenia, ale także regeneruje i odnawia. Kilka dni po zastosowaniu środków na bazie kwasu migdałowego może towarzyszyć Ci uczucie pieczenia i swędzenia, szczególnie jeśli nigdy przedtem nie stosowałaś kosmetyków z tym składnikiem. Bez obaw – to minie. Odstaw produkty dopiero wówczas, gdy podrażnienie skóry nasili się i nie minie po dłuższym czasie.