Jak można zapobiegać bólom głowy?
Jak można zapobiegać bólom głowy?
Bóle głowy potrafią być bardzo uciążliwe i zdezorganizować cały dzień. Zazwyczaj pojawiają się znikąd i czasami są trudne do uspokojenia. Wydaje się przy tym, że o ile można próbować je łagodzić i niwelować, choćby przez tabletki przeciwbólowe, nie można przeciwdziałać ich pojawianiu się. Błąd. Można zapobiec pojawianiu się częstych bólów głowy, a jak to zrobić, podpowiadamy w poniższym artykule.
Zmiana diety
To, co jemy, odbija się na zdrowiu na różne sposoby. Może obciążać układ krwionośny, układ pokarmowy, jak i powodować inne niekorzystne dolegliwości. Jedną z nich może być właśnie ból głowy. W takiej sytuacji zmiana jadłospisu pomoże, choć wiadomo, nie z dnia na dzień.Aby sobie pomóc, trzeba wyeliminować produkty powodujące dyskomfort fizyczny, po których pogarsza się samopoczucie, składniki ciężkie i obciążające cały organizm oraz te, które powodują uczulenia – jeśli posiada się takowe. Wśród składników diety, które mogą przyczyniać się do dolegliwości bólowych, znajdują się m.in. wino, piwo, sery pleśniowe – ponieważ zawierają tyraminę, ciężkie mięsa – ponieważ znajduje się w nich glutaminian sodu oraz azotany. Dobrze jest ograniczyć również kofeinę. Wiele osób popija produkty z kofeiną, głównie kawę, żeby zapobiec bólom głowy, okazuje się jednak, że kofeina potęguje ból. Po jej odstawieniu dolegliwość może pojawić się ponownie.
Miejsce pracy i nauki
Warto zwrócić również uwagę na miejsce siedzenia podczas pracy i nauki. Na co dzień nie patrzy się na nie dostatecznie uważnie, a to właśnie krzesło, nieodpowiednio dobrane, nie podpierające kręgów, szyi, głowy, zbyt bliska lub zbyt duża odległość od monitora, mogą przyczyniać się do codziennych bólów głowy. Łatwo zauważyć, że gdy boli głowa, często pomaga masaż mięśni szyi, gdy są one przesadnie napięte, np. przez niewłaściwy fotel lub jego ustawienie. Dobrze jest pamiętać także o przerwach w pracy i wstawaniu od biurka po 60 minutach ciągłego siedzenia.
Badanie wzroku
Jeśli ból głowy pojawia się codziennie, dobrze jest rozważyć wizytę u okulisty. Psujący się lub już nadwyrężony wzrok sprawia, że boli głowa, ponieważ oczy są zmuszone do nadmiernego wysiłku, żeby odpowiednio postrzegać otoczenie. Często taki ból przejawia się w skroniach oraz okolicach oczu.
Badanie dentystyczne
Nie tylko oczy, lecz również zęby mogą powodować bóle głowy. Zepsute, psujące się, jak również nieprawidłowo rozwijające się w szczęce, powodują, że zaczynają boleć okoliczne mięśnie i kości. To skutkuje uciążliwymi bólami całej głowy, promieniującymi nieraz aż na kark.
Dobry relaks
Bóle głowy mogą być powodowane również przez ogólne samopoczucie, nadmiar obowiązków, stres. Żeby im zapobiegać, trzeba znaleźć czas na zrelaksowanie się od codzienności, na swój ulubiony spacer. Może to być drzemka, chwila z filmem, książką, muzyką lub spacer, który dotleni organizm.