Advertising
Zakumaj.pl

Jak sobie pomóc w razie ataku migreny?

Opiekun artykułu: zunia
Jak sobie pomóc w razie ataku migreny?

Jak sobie pomóc w razie ataku migreny?

Migrena to bardzo przykry, silny, pulsujący ból głowy, który może trwać nawet do 3 dni. Towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak nadmierna wrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy, a także nudności i wymioty. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy i drętwienie kończyn. Migrena jest chorobą, do której można mieć predyspozycje genetyczne, ale często powoduje ją zbyt obciążający tryb życia, napięcia, stres. Jeśli jesteś osoba ambitną, zdeterminowaną, nastawioną na sukces, która kontroluje wszystko i nie potrafi sobie odpuścić, bardzo prawdopodobne, że cierpisz na powtarzające się migreny.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Atak migreny może być spowodowany zmianą ciśnienia atmosferycznego. W razie zmiany pogody nie należy z góry zakładać, że migrena się pojawi, gdyż napięcie tym spowodowane może wywołać atak.

  • Jak uniknąć ataku migreny?

    Jak uniknąć ataku migreny?

    Ponieważ bardzo trudno jest złagodzić ból głowy, gdy migrena już się pojawi, zdecydowanie warto zapobiegać atakom. Czasem mają one swoje zwiastuny – drżenie powiek, mroczki przed oczami, szum w uszach. Trzeba obserwować siebie, by nauczyć się te wczesne objawy (tzw. aurę migrenową) rozpoznawać. Migrenę wywołuje na ogół konkretny czynnik, na przykład wypicie wina (zwłaszcza czerwonego), spożycie czegoś (na przykład żółtego sera, orzeszków, czekolady, kawy). Atak może być spowodowany przepracowaniem, stresującą sytuacją, zbyt długim oglądaniem telewizji albo korzystaniem z komputera, brakiem ruchu, przebywaniem w dusznym pomieszczeniu, a nawet nieprzyjemnym zapachem, na przykład benzyny. Warto przeanalizować, co dokładnie działo się w ciągu doby poprzedzającej atak i co mogło go spowodować, by w przyszłości uniknąć problemów.

  • Styl życia a migrena

    Styl życia a migrena

    Aby uniknąć ataków migreny albo zmniejszyć częstotliwość ich występowania, warto nieco zmienić swój styl życia. Pomóc może zmiana diety, unikanie spożywania żywności wysoko przetworzonej i z dużą zawartością chemicznych substancji konserwujących, barwiących i wzmacniających smak. Szkodliwy jest także alkohol i kofeina. Należy odżywiać się regularnie, nie pomijać na przykład śniadania, gdyż spadek poziomu cukru we krwi może wywołać atak migreny. Ruch na świeżym powietrzu, dłuższy sen, rozsądnie zaplanowany odpoczynek też mogą bardzo pomóc. Koniecznie trzeba od czasu do czasu zrelaksować się, by w organizmie nie kumulowało się napięcie. Warto też przeanalizować swoje cele i priorytety, praca zawodowa, kariera i sukces nie powinny być ważniejsze od zdrowia.

  • Co robić, gdy atak się pojawił

    Co robić, gdy atak się pojawił

    Migreny, niestety, wyleczyć się nie da. Jedyne, co możemy zrobić, to starać się nie dopuścić do wystąpienia ataku, zmieniając dietę i styl życia, albo stosować leczenie objawowe, gdy atak już wystąpi. Gdy tak się stanie, trzeba reagować natychmiast, przyjmując odpowiednie leki przeciwbólowe, w przeciwnym razie mogą one nie zadziałać. Skuteczne są preparaty zawierające np. paracetamol czy ibuprofen. Nie należy przyjmować większej dawki leku niż podana w ulotce, choć uporczywy ból powoduje, że często to robimy.

    Należy położyć się w dobrze przewietrzonym pokoju, wyłączyć światło lub zasłonić okna. Bardzo pomaga sen, nie czujemy wtedy bólu, a leki zaczynają działać, dlatego warto spróbować zasnąć. Ulgę przynosi zimny kompres położony na czoło, można użyć plasterka cytryny czy surowego ziemniaka. Pomaga także delikatne uciśnięcie tętnicy skroniowej po tej stronie, gdzie boli głowa. Skuteczne są także herbatki ziołowe (na przykład z rumianku, melisy czy kozłka lekarskiego), wdychanie zapachu bazylii oraz nacieranie skroni i karku olejkiem miętowym. Bardzo skutecznymi ziołami przeciwko migrenie, znanymi od dawna, są wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) oraz lepiężnik różowy (Petasites hybridus).

  • Jak leczyć migrenę?

    Gdy migreny są bardzo silne i towarzyszą im światłowstręt, mdłości oraz wymioty, a tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie działają, należy zgłosić się do lekarza. Migrenę należy leczyć indywidualnie, gdyż u różnych osób skuteczne są inne preparaty. Leczeniu farmakologicznemu powinny towarzyszyć zmiana stylu życia oraz diety, a także obserwacja czynników wywołujących napady migrenowe. W leczeniu można także stosować techniki relaksacyjne, akupresurę i akupunkturę.

Popularne tagi
  • leczenie
  • tłuste potrawy
  • zdrowie
  • krążenie krwi
  • dieta
  • minerały
  • słoik
  • choroba parkinsona
  • olejki eteryczne
  • niedobór witamin
  • metody na bóle głowy
  • medycyna naturalna
  • magnez
  • zastosowanie olejków zapachowych
  • objawy stwardnienia rozsianego
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
X